Zima se nezadržitelně blíží. Myslete na pneumatiky, autobaterii i nemrznoucí směs

Počasí je stále jako na houpačce. Několik dní atakuje nulu a následně vystřelí i přes desítku. Přesto už počítejme s tím, že se zima nezadržitelně blíží. To znamená i nutnost kontroly vašeho vozu. Spolu s tím je třeba myslet i na jeho přípravu na zimu. Co je základ, bez kterého se neobejdete?

Pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou sice požadovány zákonem, ale i ten má své výjimky. Jednoduše řečeno se dá říci, že v určitých situacích povinné nejsou. Kdo však jezdí delší trasy, jezdí pravidelně a bez ohledu na počasí, měl by přezout. Vybrat ty pravé může být mnohdy oříšek. Ideální je dát na testy různých autoklubů. Jedním z nejuznávanějších je německý ADAC.

Autobaterie

Pokud už ji máte ve svém autě nějaký ten pátek, je na místě se na ni zaměřit. Buď ji vyměňte za novou, nebo ji alespoň nabijte. Jedině tak eliminujete riziko, že v během prvních mrazů nenastartujete. Berte na vědomí, že při startování studeného motoru, kdy teploty padají pod deset stupňů i více jsou na ni kladeny velké nároky. Jedině když je nabitá, tak vás nezklame.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru pneumatik je důležitý i index rychlosti, o kterém řada řidičů vůbec neví

Nemrznoucí kapalina

Zkontrolujte nejenom její hladinu, ale hlavně to, zda bez problémů zvládne i silnější mrazy. Ideální je zkontrolovat kolika stupňům pod nulou dokáže odolat a v případě potřeby přilít nemíchanou kapalinu tak, aby v rámci chladícího okruhu dokázala odolat teplotám okolo 30 až 35 stupňů pod nulou. Budete mít jistotu, že ani v arktických mrazech vás nic negativně nepřekvapí.

Voda do ostřikovačů

V zimě je potřebná více než kdy jindy. A právě nyní, když jsou teploty ještě nad nulou je ten pravý čas pro nalití zimní, nemrznoucí. Nebudete tak riskovat její zamrznutí ve chvíli, kdy to budete nejméně potřebovat. Následné rozmrazování není nic jednoduchého. Obvykle je třeba čekat, dokud led nepovolí.

Nezbytnosti ve voze

O jaké se jedná? Určitě se vám bude hodit smetáček, stejně jako škrabka na okna. Popřípadě rozmrazovací sprej. Pokud míříte i do horských oblastí, nezapomeňte sněhové řetězy. Hodit se však může také skládací lopata a trocha štěrku nebo písku, což vám může pomoci lépe zdolat nesjízdný terén, kde jste zapadli.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora