Zimní bunda a boty zahřejí, řídit v nich se ale nemusí vyplatit

Woman With Phone Standing By Her Car Winter Forest

Jakmile začínají teploty klesat k nule nebo padat pod ni, je jasné, že tomu upravíme naše oblečení. Obvykle to jsou zimní bundy a zimní boty, bez kterých nevycházíme z domova. Je ale velkou chybou v tomto oblečení usedat i do vozu, zvláště pokud máte řídit. Proč je třeba upravit outfit a co hrozí, když to neuděláme?

Bunda snižuje klady bezpečnostního pásu

Dle současných zákonů máme povinnost se ve voze připoutat bezpečnostním pásem. A ten by měl být i správně zapnutý a měl by obepínat naše tělo. Silné zimní bundy však mohou být rizikem. V tu chvíli není bezpečnostní pás přímo na těle, ale na povrchu bundy. Pásy tak nejsou řádně dotažené a v případě nárazu hrozí riziko.

Mohlo by vás zajímat:  Hlavní argumenty proti elektromobilům neobstojí. Nejsou horší než vozy se spalovacím motorem

Místo aby pás zastavil tělo už v sedačce, dojde k tomu, že tělo klidně i deset centimetrů letí dopředu a až v tu chvíli se o pás zastaví. Minimalizovat tento problém je přitom snadné – stačí cestovat bez bundy a dalšího oblečení, které vytváří na těle silnější vrstvu, kvůli které není pás dokonale dotažený.

Zdroj obrázku: Freepik

V zimních botách se hůře řídí

Zimní boty sice při chůzi zahřejí a pomohou udržet nohu v teple, ale v autě, na pozici řidiče, mohou napáchat mnoho problémů. Je třeba vzít v potaz hlavně tloušťku podrážky. V tu chvíli nemusí mít řidič v noze při řízení takový cit, což se může negativně podepsat při práci s pedály, tedy se spojkou, brzdou a plynem.

Mohlo by vás zajímat:  I přes nelibost odpůrců mají elektromobily rozhodně co nabídnout a v mnohém nezklamou

Také je třeba brát v potaz velikost zimní boty, kdy se může snadno stát, že při nesprávné poloze nohy dojde k tomu, že bota zavadí o druhý pedál. V tu chvíli to může být celkem nepříjemná, a hlavně riziková situace.

Ideálně na lehko

Jak a v čem v zimě správně řídit? Ideální je sundat bundu a zůstat v mikině nebo ve svetru. Pokud jde o obuv, je namístě si ji v případě potřeby převléct. Základem jsou boty pevné, ale zároveň velikostně optimální, abychom v nich měli potřebný cit.

Zdroj: https://www.gov.ie/en/publication/5604ca-road-safety-be-winter-ready/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora