Zimní bunda ohrozí dospělé i děti. Bezpečnostní pásy nefungují, jak mají

Bezpečnostní pásy jsou v autě, aby nám zachránily život a zmírnily následky dopravních nehod. V kombinaci s airbagy a s tím, že během nehody neskončíme mimo vozidlo výrazně zvyšují šanci na to, že přežijeme a že naše zranění nebudou tak vážná. Důležité však je umět je správně používat. Jde nejenom o správné zapnutí, ale i o to, co mámena sobě. Nyní, v zimním období je tato informace a rada velmi aktuální.

Zimní bunda jako problém

V zimním období, v době mrazů je zcela běžné, že lidé do vozu sedají v bundách, aby jim první kilometry nebyla zima. Obvykle na sobě mají péřové a další velké zimní bundy, které sice skvěle zahřejí, ale ve vozidle mohou být prvkem, který ovlivní bezpečnost pasažérů. Zimní bunda se totiž stává problémem, kvůli kterému bezpečnostní pásy nefungují tak, jak mají.

Ohrožuje děti i dospělé

Zimní bundy ohrožují nejenom dospělé, kteří sedí na sedadlech a mají zapnutý bezpečnostní pás. Ohrožují také děti v sedačkách. I jejich rodiče je často usadí v zimním oblečení, aby dítěti nabídli maximální komfort. Netuší však, že se může jednat o velkou chybu s fatálními následky.

Mohlo by vás zajímat:  Lidé nadále věří zažitým mýtům a automatickou převodovku odmítají

Co se stane během nehody?

To se rozhodl otestovat i autoklub ADAC, který oblékl testovací figuríny do tlustých zimních bud. Co se stalo potom každého překvapilo. Při nehodě jen třeba počítat s tím, že pás není pevně upnutý na těle, ale je na bundě. To může znamenat, že mezi tělem a pásem může být klidně i více než 10 centimetrů volného místa.

V případě nárazu dojde k tomu, že se tělo začne pohybovat původní rychlostí auta, a to do doby, než skutečně narazí do samotného bezpečnostního pásu. V tu chvíli pás vytvoří překážku, která tělo výrazně zpomalí a až potom se naplno aktivuje jeho funkce. V horších případech dokonce může dojít k tomu, že se pás kvůli své volnosti na bundě dokonce vyvleče.

Jak jezdit během zimy bezpečně?

Je to jednoduché. Bundu sundávejte nejenom sobě, ale i dětem. Pokud nechcete riskovat nastydnutí, buď myslete na zahřátí auto předem, nebo rozepnutou bundu přes dítě přehoďte potom, co ho bezpečně usadíte. Jedině tak můžete zmírnit všechna rizika plynoucí z upnutí bezpečnostního pásu přes bundu.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora