Zimní péči o stěrače řidiči podceňují, tím zkracují jejich životnost a ohrozí dobrou viditelnou

Winter 791086 1920

Pokud své auto využíváte i v zimních měsících, určitě nezanedbáváte přípravu. Zimní pneumatiky jsou u nás povinné, ale vyplatí se vyměnit také motorový olej, nalít do ostřikovačů nemrznoucí směs a pořídit si kvalitní řetězy pro případ, že udeří husté sněžení, nebo že se na vozovce vytvoří náledí. Majitelé dieselových aut přidávají do nafty zimní aditiva. Řada českých řidičů však zapomíná na to, jak důležité jsou v zimě stěrače, a to na předním i zadním okně. V jaké kondici jsou ty vaše?

Mohlo by vás zajímat:  U elektromobilu oceníte nižší náklady, moderní technologii i tichý provoz
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pravidelná výměna

Stejně jako jiné mechanické součástky vašeho auta, také stěrače se opotřebovávají. A protože v zimě dostávají zabrat více než v jiných obdobích, a navíc jsou více potřeba, je na výměnu nejvyšší čas. Zejména pokud nestírají tak, jak by měly, a na vašem skle zůstávají nečistoty, přestože použijete ostřikovače. Obecně platí, že stěrače byste měli měnit alespoň jednou ročně. Vhodné je také vsadit na známé, i když často dražší značky. Oproti různým noname stěračům nejenom z Číny na tom bývají s kvalitou podstatně lépe.

Mohlo by vás zajímat:  Design automobilů se mění. Do popředí nastupuje digitalizace, ekologie a bezpečnost

V zimě stěrače odklápějte

Zdroj obrázku: Pixabay.com

To nejhorší, co může v zimě vaše stěrače potkat, je přimrznutí ke sklu. Vzhledem k vlhkosti, která na sklech kondenzuje, se tomu nejsnáze vyhnete tak, že stěrače od skla jednoduše odklopíte. Pokud tak neučiníte, riskujete poškození gumy při odtrhávání přimrzlého stěrače. Poškozený stěrač pak pochopitelně nepracuje tak, jak má, a navíc vám může poškrábat okno.

Pokud jste si nedali pozor a stěrače vám přimrzly, bude je potřeba odmrazit. Využít můžete například roztok vody s alkoholem, který si s námrazou rychle poradí. V nouzi pomůže i polít sklo spolu se stěrači teplou vodou. Druhá varianta ale není příliš šetrná ke sklu, které při ní vystavujete nepříjemnému teplotnímu šoku. Nejpomalejší variantou je pochopitelně sednou do auta, zapnout topení a počkat, než stěrače samy odmrznou.

Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora