Zimní pneumatiky z druhé ruky se kupovat nevyplatí

Male Carrying New Car Tire

Češi mají rádi ojetá auta. A když dojde na úspory, klidně sáhneme i po ojetých zimních pneumatikách. Pár ušetřených stovek korun, nanejvýš pár tisícovek, se nám ale může ošklivě nevyplatit. Kupovat ojeté zimní pneumatiky je zbytečné riziko, a pokud kvůli nim dojde k nehodě, případná škoda úsporu mnohanásobně přesáhne. Proč je tedy lepší se ojetým pneumatikám vyhnout a vsadit na jistotu, byť si za ni budete muset trochu připlatit?

Nikdy nevíte, zda jde opravdu o sadu

Pneumatiky by se vždy měly používat jako kompletní sada. U ojetých pneumatik si ale nikdy nemůžete být jisti, že tomu tak skutečně bylo. A to ani v případě, že je nekupujete od žádného velkého prodejce, ale od konkrétního člověka, třeba na inzerát přes internet. Spousta takto prodávaných pneumatik je z aut po nehodě, a ne vždycky ji musela přežít celá sada. Pokud se však chybějící jednu nebo dvě gumy podaří sehnat, mohou být jako sada prodány.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda v roce 2019 dodala zákazníkům na celém světě 1,24 milionu vozů
high-angle-wheels-angle-car
Zdroj obrázku: Freepik

Nikdy nevíte, jak se na nich jezdilo

A i kdybyste se nakrásně dostali ke kompletní sadě pneumatik, které za sebou nemají žádnou bouračku, nikdy nemáte jistotu, zda na nich nejezdil někdo, jehož jízdní styl byl tak neučesaný, že se na nich ošklivě podepsal. Před prodejem je totiž může dát prodávající lidově řečeno do latě, takže vypadají bezmála jako nové. Kvalitu pneumatik je bohužel téměř nemožné posoudit jen vizuálně, tedy pokud nejsou na první pohled poškozené.

Mohlo by vás zajímat:  Hyundai a Kia budou vyvíjet elektricky poháněná užitková vozidla

Nikdy nevíte, jak byly skladovány

Také na pneumatikách se může podepsat zub času, zejména pokud nejsou správně skladovány. Když jsou jen tak pohozené na zahradě a vystavené rozmarům počasí, jejich stavu to rozhodně neprospěje. Také přímé slunce jim vadí, to totiž gumu degraduje. O tom, zda byly přes léto pneumatiky skladovány tak, jak mají, se přesvědčíte jen těžko. A od pohledu ani nejde určit, zda jsou skutečně staré jen rok či dva, nebo zda někde ležely třeba pět let.

Zdroj: https://www.utires.com/articles/why-not-buy-used-tires/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora