Zkontrolujte stav autobaterie a vyměňte ji ještě před zimou

Mechanic Holds Key Car Battery With Engine Trunk Car Open

Přichází období, ve kterém se odděluje zrno od plev. Alespoň pokud jde o autobaterie, ty totiž vypovídají službu téměř výhradně od poloviny podzimu do prvních jarních dní. Jak tedy poznat, že vaše baterie už má na krajíčku, ještě předtím, než jednoho dne prostě nenastartujete? Způsobů je hned několik, základním indikátorem by však měla být její výrobcem udávaná živostnost. Zhruba o rok dříve, než by podle výrobce měla být vyměněna, je dobré se na ni zaměřit.

Mohlo by vás zajímat:  Komentář: Nový zákon o předjíždění cyklistů ve vzdálenosti 1,5 metru je správný. Jen škoda, že byla snížena pokuta

Změřte její kapacitu

Autobaterie časem degraduje podobným způsobem, jako třeba baterie ve vaše telefonu. Jak na tom aktuálně je, vám prozradí v každém autoservisu, stačí nechat její kapacitu změřit. A pokud máte k dispozici multimetr, můžete s ním kapacitu baterie změřit i sami. Je-li na méně než polovině původní kapacity, už jí zvoní hrana.

Jak se vám startuje?

Pokud máte potíže nastartovat a téměř pokaždé chvilku trvá, než vám motor naskočí, může to mít na svědomí právě baterie. V takovém případě zkuste baterii dobít. Pokud potíže se startováním neustanou, chyba je zřejmě někde jinde. Pokud se startování krátkodobě zlepší, ale brzy se vrátí k původnímu kuckání, baterii je třeba okamžitě vyměnit.

Mohlo by vás zajímat:  Vodíková auta jsou otázkou spíše budoucnosti, v mnohém však jsou horší než kritizované elektromobily
auto-mechanic-carries-replacement-car-battery-car-electrical-maintenance
Zdroj obrázku: Freepik

Zoxidované elektrody

Že vaše baterie není ve stoprocentní kondici, někdy poznáte i pouhým okem. Pokud jsou její elektrody nebo svorky viditelně zkorodované nebo zanesené nějakými nečistotami, můžete je sice oškrábat, ale mnohem lépe uděláte, pokud co nejdříve baterii vyměníte.

Svítí vám světla?

Kromě startování baterie dodává energii světlometům a elektronice v kabině. Pokud máte dojem, že světla nesvítí tak, jak by měla, mohou být špinavá, nebo mohou mít vypálené žárovky. Ale častěji je na vině právě nedostatečně nabitá baterie, respektive baterie, která už mele z posledního. V takových případech může také zlobit třeba infotainment nebo autorádio.

Zdroj: https://www.kwik-fit.com/blog/is-your-car-battery-ready-for-winter
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora