Zloději umí ukrást palivo z nádrže auta

Modern Car Details Closed Fuel Cap

Do rekordních cen mají zatím pohonné hmoty daleko, ale vzhledem k napjaté mezinárodní situaci je pravděpodobné, že v nejbližších týdnech a měsících klesat nebudou, spíše naopak. Řada řidičů se tak snaží jezdit úsporněji a palivo ušetřit, jiní se domlouvají na spolujízdách nebo obětují komfort i čas a namísto vlastního auta jedou hromadnou dopravou. Ale je tu ještě jedna nepříjemnost, která se s vyššími cenami pojí. Některým lidem se je opět vyplácí krást, za palivo z jedné nádrže si totiž klidně přijdou na tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat:  Mít v autě koberečky lze i bez příplatku. Homemade postup nestojí ani korunu

Starší auta na ráně

Vysát palivo z auta není nic náročného, zkušený zloděj má hotovo nanejvýš za pár minut. A pokud vyrazí do ulic v noci, šance, že jej někde přistihne, nebývá příliš velká. Zloději většinou používají paklíče, které mohou otevřít nádrž určitých typů vozidel. Nejčastěji jde o běžná vozidla, typicky Škodovky nebo auta značky Hyundai, kterých je u nás registrováno nejvíce. Zloději většinou cílí na starší auta s klasickými zámky na nádrži.

gas-tank-car-close-up-photo
Zdroj obrázku: Freepik

Ochrana prakticky neexistuje

Pokud parkujete na ulici, prakticky neexistuje způsob, jak auto před takovými nenechavci ochránit. Ani kamerové systémy, které jsou na místech s vyšší mírou podobné kriminality běžné, totiž nezabrání činu jako takovému. V tom lepším případě alespoň pomohou odhalit pachatele. Jedinou spolehlivou ochranou je tak parkování v uzamykatelné garáži, kterých je ale v Česku nedostatek, a navíc je třeba si takové místo pronajmout, nebo jej rovnou odkoupit.

Mohlo by vás zajímat:  Kia v Evropě poprvé v historii prodala půl milionu vozidel

Jde jen o přestupek

Protože z osobního auta zloděj jen těžko dostane více než padesát litrů paliva, může si být jistý, že nepáchá trestný čin, ale jen přestupek. Alespoň při současných cenách. To pochopitelně snižuje šanci, že si na zloděje došlápne zákon, a že i v případě, že by byl přistižen při činu, bude náležitě potrestán. Kromě toho není snadné prokázat, že palivo bylo skutečně odcizeno.

Zdroj: https://www.cbsnews.com/losangeles/news/thieves-drilling-directly-into-vehicle-gas-tank-to-steal-fuel/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora