Značka přikazující mít zimní výbavu mnohé řidiče překvapí. Netuší, že může platit po celý rok

Vyrazit v těchto dnech do horských oblastí může být značně ošemetné. Zvláště pro toho, kdo ještě nemá přezuto na zimní pneumatiky. Ty sice zákon nařizuje od prvního listopadu, ale s několika výjimkami. Ty se týkají aktuálního stavu vozovky nebo budoucího stavu vozovky. Pokud je na ní led, námraza či souvislá vrstva sněhu nebo se vzhledem k počasí předpokládá, že se tyto jevy vyskytnou, neměl by řidič bez zimních pneu raději vyjíždět. Riskuje nejenom nehodu, ale také pokutu.

Do hor už vůbec ne

V nížinách, kde je sněhu minimum, se dá zimní sezona zvládnout klidně na letních nebo celoročních pneumatikách. V horských oblastech to ale může být jinak. I na to myslí tuzemské zákony, a proto se na rizikových úsecích objevuje značka známá pod označením „zimní výbava“. Ta v podstatě zakazuje vjezd řidičům, kteří na voze nemají zimní pneumatiky.

Zdroj obrázku: Freepik

Bez ohledu na stav silnice

Na úsecích, kde tato značka není, rozhoduje o vyjetí na letních gumách aktuální nebo budoucí stav vozovky. V úseku, kde tato značka je osazena, se však může jezdit výhradně jenom na pneumatikách zimních. Stav vozovky v tomto případě nehraje žádnou roli. I kdyby byla zcela suchá, venku slunečno a teploty by byly vysoko nad bodem mrazu, po projetí kolem této značky na letních pneumatikách řidič riskuje pokutu.

Platí i v létě

Paradoxem této značky je rozhodně fakt, že nemusí platit jenom od 1. listopadu do 31. března, jak se někteří mylně domnívají. Značka „zimní výbava“ platí po celý rok, tedy i v létě. Může tak vzniknout zajímavý paradox, kdy i v horkých prázdninových měsících musí být na voze obuty zimní pneumatiky. Tento fakt ale mnohdy eliminuje dodatková tabulka, která detailně specifikuje konkrétní výjimky a upravuje, kdy přesně daná značka platí. Dále je dobré připomenout, že jsou i úseky, kde se značka používá víceméně nárazově, když je to potřeba. I to ale může řidičům zkomplikovat cestu, když zjistí že před týdnem v daném místě ještě nebyla.

Zdroj: https://www.palegaladvice.com/blog/things-to-keep-in-your-car-during-winter/