Známá trojice kapalin může zadělat na pořádné problémy. Nejen jejich množství by měl řidič hlídat

Když se řekne provozní kapalina v autě, mnoho lidí si jistě vzpomene na autoškolu a známé poučky. Ty říkaly, že by měl řidič provozní kapaliny kontrolovat před každou jízdou. Dnes to samozřejmě nikdo nedělá. Ale pravdou je, že jednou za čas je dobré se na provozní kapaliny v autě zaměřit. V zimě to je tato trojice. A pozor, nejde jenom o jejich množství.

Voda do ostřikovačů

Voda do ostřikovačů je často velmi opomíjenou provozní kapalinou. Mnozí ji považují za zcela zbytečnou. Tedy jen do doby, kdy musí vyjet v nepříznivém počasí. V takovém, kdy od kol ostatních aut odlétává špinavá voda, která končí na čelním skle. A jak se umyje? Právě díky ostřikovačům. Nejenom že je třeba mít v nádobce dostatek tekutiny. V zimě je nutné, aby směs do ostřikovačů odolala mrazům. Jinak je i plná nádobka naprosto k ničemu. Nehledě na možná rizika, jako je poškození čerpadla, ve kterém tekutina zmrzne.

Zdroj obrázku: Freepik

Chladicí kapalina

Druhou provozní kapalinou, kterou v autě nezbytně potřebujeme, je chladicí kapalina. Zatímco v létě ji může klidně nahradit i voda z kohoutku, v zimě není vhodné tento způsob riskovat. Chladicí kapalina totiž musí odolat teplotám pod bodem mrazu, což voda prostě nezvládne. Důležité je proto během zimy kontrolovat jak její množství, tak i hustotu. A to s ohledem na současné, ale i nadcházející počasí. Pokud by kapalina zmrzla, znamenalo by to pro auto značné problémy.

Mohlo by vás zajímat:  Rozhodnutí soudu odsunulo odstranění směrovek v Praze, občané se zastávají ISZ systému

Nafta

Ano, i ta je provozní kapalinou. Dokonce nezbytnou, jelikož bez nafty prostě nenastartujeme ani se nerozjedeme. Nafta však musí v zimě splňovat určité parametry, což ne všichni tuší. Mělo by se jednat o takzvanou zimní naftu, která má filtrovatelnost i do vyšších mrazů. Kdo si není jistý, měl by zamířit k čerpací stanici. Tam by měla být v tomto ročním období k dostání. Její natankování zajistí, že bude mít takové vlastnosti, jaké má mít i v teplotách hluboko pod nulou.

Zdroj: https://www.cbac.com/media-center/blog/2018/december/four-fluids-to-check-during-the-winter-months/