Na kamionech můžeme vídat různé samolepky. Jsou to například ty, které se týkají omezení maximální rychlosti, kterou může souprava v různých zemích jet. Jsou to ale i samolepky Angles Morts upozorňující na rizika mrtvého úhlu. Jednou z nejzákladnějších samolepek nebo štítků na kamionech je ta s označením TIR. I díky ní se kamionům často říká „tiráky“. Proč ale toto označení kamiony mají?
Zkratka tří slov
Označení TIR je ve skutečnosti zkratkou tří slov, a to Transports Internationaux Routiers. V překladu tedy znamená Mezinárodní silniční doprava. Tato zkratka má poměrně dlouhou minulost, jelikož je spojena s dohodou vzniklou už v roce 1949. Ta byla v roce 1959 inovována a v roce 1975 také revidována. Základní pilíře jsou však stále stejné.
Zjednodušení nejenom pro řidiče
Transports Internationaux Routiers, tedy daná dohoda související s označením souprav písmeny TIR, přináší primárně zjednodušení celého procesu přepravy jakéhokoliv zboží. A to jak pro samotné dopravce, tak i pro jejich řidiče. V praxi totiž označení TIR na kamionech znamená, že daná souprava je zařazena do systému zajištění cel a jiných poplatků, které souvisejí s přepravovaným zbožím.

Jaké jsou benefity?
Benefity pro označení souprav značkou TIR jsou zcela jasné. Laicky řečeno mohou zboží převážet skrz hranice jednotlivých států bez obav z nadměrné administrativy, která by souvisela právě s vyměřováním cel a jiných poplatků na jednotlivých státních hranicích. V praxi jde o to, že zboží je přepravováno v zaplombovaných návěsech nebo kontejnerech až do cílové destinace. Součástí celého procesu přepravy v systému TIR je také celní jistina do výše 100 000 EUR.
Zařazení do systému
Pokud tedy na kamionu uvidíte známé označení TIR, je velká pravděpodobnost toho, že jde o soupravu, která převáží zboží napříč různými zeměmi. A spadá do systému TIR, který přepravu zboží značně zjednodušil a také zefektivnil.
Zdroj: https://www.logisticsglossary.com/term/tir/