Známou nálepku najdeme téměř na každém kamionu. Už dlouhé roky ulehčuje řidičům cestu

Na kamionech můžeme vídat různé samolepky. Jsou to například ty, které se týkají omezení maximální rychlosti, kterou může souprava v různých zemích jet. Jsou to ale i samolepky Angles Morts upozorňující na rizika mrtvého úhlu. Jednou z nejzákladnějších samolepek nebo štítků na kamionech je ta s označením TIR. I díky ní se kamionům často říká „tiráky“. Proč ale toto označení kamiony mají?

Zkratka tří slov

Označení TIR je ve skutečnosti zkratkou tří slov, a to Transports Internationaux Routiers. V překladu tedy znamená Mezinárodní silniční doprava. Tato zkratka má poměrně dlouhou minulost, jelikož je spojena s dohodou vzniklou už v roce 1949. Ta byla v roce 1959 inovována a v roce 1975 také revidována. Základní pilíře jsou však stále stejné.

Zjednodušení nejenom pro řidiče

Transports Internationaux Routiers, tedy daná dohoda související s označením souprav písmeny TIR, přináší primárně zjednodušení celého procesu přepravy jakéhokoliv zboží. A to jak pro samotné dopravce, tak i pro jejich řidiče. V praxi totiž označení TIR na kamionech znamená, že daná souprava je zařazena do systému zajištění cel a jiných poplatků, které souvisejí s přepravovaným zbožím.

Mohlo by vás zajímat:  Stání v protisměru mnozí považují za bezpečnější. Ve skutečnosti hrozí několik rizikových situací
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou benefity?

Benefity pro označení souprav značkou TIR jsou zcela jasné. Laicky řečeno mohou zboží převážet skrz hranice jednotlivých států bez obav z nadměrné administrativy, která by souvisela právě s vyměřováním cel a jiných poplatků na jednotlivých státních hranicích. V praxi jde o to, že zboží je přepravováno v zaplombovaných návěsech nebo kontejnerech až do cílové destinace. Součástí celého procesu přepravy v systému TIR je také celní jistina do výše 100 000 EUR.

Zařazení do systému

Pokud tedy na kamionu uvidíte známé označení TIR, je velká pravděpodobnost toho, že jde o soupravu, která převáží zboží napříč různými zeměmi. A spadá do systému TIR, který přepravu zboží značně zjednodušil a také zefektivnil.

Zdroj: https://www.logisticsglossary.com/term/tir/