Znáte maximální povolené rychlosti v zahraničí? Některé země překvapí

Je tu léto a s ním doba dovolené. Mnozí z nás se chystají vyrazit do zahraničí vlastním či půjčeným autem. Možná vás tak v souvislosti s tím napadlo, jak je to vlastně v jiných státech s maximální povolenou rychlostí či zda by se auto nedalo využít i jinak než jako pouhý dopravní prostředek, například jako místo, kde byste mohli přespat. Nejrůznější road tripy, tedy poznávání cizích zemí ze sedadla automobilu, jsou totiž v posledních letech stále populárnější. Jak je to tedy s rychlostí v jiných státech světa?

Situace u našich nejbližších sousedů

Pravděpodobně většina z vás ví, a zároveň i respektuje, nejvyšší povolené rychlosti na našich silnicích. Na našich dálnicích je to sto třicet kilometrů za hodinu, ve městě padesát kilometrů za hodinu a mimo obec devadesát kilometrů za hodinu. Stejnou maximální rychlost na dálnicích mají i dva naši sousedé, Slováci a Rakušané. V Polsku je maximální povolená rychlost na dálnicích o deset kilometrů vyšší, tedy sto čtyřicet kilometrů. V Německu žádná maximální rychlost na dálnicích stanovená není.

Sto třicet kilometrů je v Evropě standard

Možná vás někdy napadlo, proč je u nás maximální rychlost jen sto třicet kilometrů za hodinu, když by to mohlo být alespoň o deset či dvacet více, neboť dnešní auta takovou rychlost bez problémů zvládají. Na obranu této rychlosti uveďme, že je běžná ve většině zemí Evropy. Kromě těch, o kterých už jsme v souvislosti s našimi sousedy mluvili, je sto třicet kilometrů za hodinu maximum také na dálnicích ve Francii, Itálii, Řecku, Maďarsku, Ukrajině či Rusku.

Více, sto čtyřicet kilometrů za hodinu, se smí jet v Evropě ještě například v Chorvatsku a v Bulharsku. Existuje ale i velká skupina zemí, kde se jim o „sto třicítce“ může jen zdát. Sto dvacet kilometrů za hodinu je maximální rychlost na dálnicích například ve Španělsku, Portugalsku, Švýcarsku, Švédsku či Finsku. Ještě o deset kilometrů méně, tedy sto deset kilometrů za hodinu je maximum ve Velké Británii či Norsku. Nejnižší povolená rychlost na evropských dálnicích je v Černé Hoře, jen osmdesát kilometrů za hodinu. Kromě Německa je další výjimkou, kde není rychlost omezená, ostrov Man mezi Velkou Británii a Irskem. Zde neexistují limity ani pro okresní silnice.

Mohlo by vás zajímat:  Na zamrzlý zámek raději rozmrazovač, než horkou vodu či zapalovač

Jak jsou na tom mimoevropské destinace?

Pokud se chystáte na dovolenou například do Spojených států amerických, dejte si pozor, protože různé limity jsou často i ve dvou sousedních státech, přičemž přejetí hranice si ani nemusíte všimnout. Obecně se dá říci, že ve středu a na západě USA je maximální povolená rychlost na dálnicích nejčastěji sto dvacet kilometrů za hodinu. Výjimkou je Kalifornie, kde je to sto deset kilometrů, podobně jako ve většině států na východě USA. Sto dvacetikilometrová maximální rychlost je i  v dalších velkých státech světa, například v Mexiku, Brazílii, Číně či Indii. Pokud byste si chtěli auto půjčit v Austrálii, nejvyšší rychlost na dálnicích je sto deset kilometrů za hodinu.

Komentáře