Zvýhodněná cena ojetiny s podmínkou sjednání leasingu – skutečně se vyplatí si půjčit?

Seat Leon 2634168 1280

Česká republika je země s dlouhou motoristickou tradicí – důkazem jsou značky jako Laurin & Klement, Tatra, Praga a Škoda Auto, které patří k národním pokladům. Za loňský rok počet aut na silnicích stoupl na 6,13 milionu. Stejně tak se ale zvyšuje průměrné stáří používaného vozu.

Může za to fakt, že pořízení nového auta se jeví jako špatná investice. Hodnota vozidla klesne během prvního roku užívání až o 10 %, a tak se Češi stále více uchylují k nákupům ojetin.

Ceny bazarových vozů stoupají

Ještě rok před koronavirovou pandemií byly bazary přeplněné levnými, ale kvalitními vozy. Poslední rok se situací na trhu ojetin zamával. S narůstající krizí firmy přestaly obměňovat vozové parky – do oběhu se tak nedostaly vozy čtyři až pět let staré, které byly za nejvýhodnější cenu.

Se současnou autobazarovou krizí ceny ojetých aut stoupají. Auto s nájezdem do 200 tisíc kilometrů a výrobou po roce 2010 pod 120 tisíc nepořídíte. Cena bazarových vozů v průměru stoupla o 10 %, čímž se mnohé vozy staly pro běžného spotřebitele nedostupnými.

Mohlo by vás zajímat:  Ford opouští ruský trh – a má to jedno pozitivum

Řada českých řidičů navíc řeší blížící se hrozbu ekonomické krize a nechce se zbavovat peněz. Zatímco před dvěma lety nebyl nákup za 150 tisíc v hotovosti v problém, dnes se společnost obává krize a šetří peníze na horší časy. V případě pořízení bazarového vozu je tak častým řešením sjednání půjčky na auto.

Zájem o operativní leasing stoupá

Jednou z možností pořízení ojetého vozu je operativní leasing. Ten přitom ještě donedávna využívali firemní zákazníci a podnikatelé s vysokou bonitou a jistotou splátek. Leasingové společnosti se ale přizpůsobily a nabídly tento typ financování i soukromníkům na bazarové vozy.

Operativní leasing je jednoduše řečeno pronájem vozu. Leasingové společnosti platíte paušální částku, za kterou vám firma půjčí vámi vybraný vůz. Po uplynutí smluvní doby auto vrátíte nebo máte možnost vůz odkoupit – to se ale zpravidla nevyplácí.

Výhod operativního leasingu je hned několik. Kromě toho, že se vyhnete akontaci, vám leasingová firma nabídne:

  • zánovní vozy v dobrém stavu,
  • veškerá pojištění v ceně,
  • zdokumentovanou servisní historii vozu,
  • výpis pojistných událostí,
  • servis a údržbu.
Mohlo by vás zajímat:  Škoda Auto získala šest ocenění v anketě Rodinné auto roku motoristického časopisu

Pozor na praktiky bazarů

S klasickým nebo finančním leasingem jste se už možná setkali. Je to oblíbený způsob financování v případě, že kupujete vůz přímo v bazaru. Po výběru vozu vám autobazar nabídne lákavé financování v podobě pravidelných splátek. A v tom bývá často problém.

Nekalé autobazary využívají neznalosti zákazníků a nabízejí jim levné splátky. Ty ale rozdělí do delšího období, takže dojde k výraznému přeplacení vozu. Výjimkou nejsou ani případy, kdy podvedení zákazníci zaplatili až o polovinu hodnoty vozu více

Oproti operativnímu leasingu vás u toho klasického čeká akontace – první větší splátka v hodnotě mezi 20 až 40 % vozu. Tato částka se odečte od původní ceny a splátky se počítají z ní. Při dobrém výběru financování se dostanete na nízkou splátku, která nenaruší váš rozpočet.

Finanční leasing se vám vyplatí v případě, že pořizujete pět až deset let staré auto. Mladší auta seženete výhodněji na operák, za ta starší raději zaplaťte hotově jednorázovou platbou nebo si vezměte spotřebitelský úvěr. Leasing na vozidla pod 200 tisíc korun se příliš nevyplácí.

Mohlo by vás zajímat:  V Česku se auta vyrábějí stále více. Počty vyrobených vozidel lámou rekordy.

Vůz na leasing se vyplatí a nezruinuje vás

Pořízení bazarové ojetiny na leasing se vám za určitých podmínek vyplatí. Nezapomeňte ale na klasickou poučku na výběr finančních produktů – porovnávejte a nepodepisujte první smlouvu, kterou před vás položí.

Nezapomínejte na to, že i když se vám obchodník v bazaru věnuje sebevíc, nemáte povinnost smlouvu uzavřít. Takto navštivte klidně několik bazarů a nabídky si vezměte domů k prostudování. Férový prodejce s tím nebude mít problém.

Praktiky některých leasingových společností jsou přinejmenším pochybné. Opatrnosti tak v tomto případě nikdy není nazbyt. Před podpisem smlouvy se s ní důkladně seznamte a ověřte si, že v ní nejsou žádné skryté poplatky za zajištění nebo vedení splátkového kalendáře.

Nezapomínejte ani na to, že při pořízení auta na leasing vám vůz nepatří. Majetková práva vlastní leasingová společnost. Operativní leasingy v sobě někdy skrývají háček – vůz může řídit pouze osoba uvedená na smlouvě. Pokud tedy pořizujete auto pro rodinu, nezapomeňte na uvedení partnera a dalších blízkých osob. 

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora