Zvýšené dezinfekci je vhodné podrobit i náš vůz. Množství rizikových míst překvapí

Nemusí to být nutně jenom koronavirus, který nás ohrožuje na zdraví. Různé bakterie a viry jsou všude okolo a kromě kapének se mohou přenášet také dotykem. To by si měl uvědomit každý, kdo auto sdílí s kýmkoliv jiným. Zvláště pokud jde o osoby, které nejsou z jedné domácnosti. Ideální je po použití vůz vyčistit. Na jaká místa se zaměřit?

Volant

Volant je samozřejmě místem, kde jsou naše ruce nejvíce. Je proto nutné věnovat mu náležitou pozornost. A je to nejenom volant jako takový, ale jsou to také všechna tlačítka na něm. Dále to jsou páčky směrovek a stěračů, ale třeba i pádla k ručnímu řazení. To vše je třeba minimálně otřít, aby se eliminovaly nečistoty.

Ovládací prvky

Během jízdy nedržíme jenom volant. Oběma rukama můžeme často sahat na různé ovládací prvky. U levé ruky to může být nastavení zrcátek nebo stahování okének. Pravou rukou zase nastavujeme věci na středovém panelu, ať už je to klimatizace, nebo prvky v infotainmentu či jízdní režimy. To vše může být spojeno s nebezpečným přenosem nejenom virů.

Zdroj obrázku: Pixabay

Řadicí páka

Je jedno, zda jezdíte s manuálem, nebo s automatem. V obou případech se budete řadicí páky dotýkat. U automatu podstatně méně, ale to neznamená, že nemohlo dojít k případnému přenosu nebezpečných látek. I toto místo po sobě nezapomeňte důkladně vyčistit a vydezinfikovat, aby nevzniklo riziko přenosu nebezpečných nemocí.

Kliky

Jsou i místa, na která se často zapomíná. Jsou to samozřejmě kliky u dveří. Jak vnější, tak i vnitřní. I na ně při usedání a vylézání z vozu sáhneme. A mohou to být i další, související místa, jako je třeba madlo nad dveřmi nebo sloupky, o které se zapíráme nebo držíme, aby bylo naše usednutí co nejjednodušší. Zkuste se při příštím nasedání do vozu zaměřit na to, co vše vlastně držíte. Možná budete překvapeni tím, na co všechno sáhnete.