Zvyšte hodnotu a cenu svého vozu. Jak na to?

Většinou zde mluvíme o tipech, jaké vozy si koupit, pokud vybíráte s ohledem na kvalitu, ale i cenu. Nyní se podívejme i na druhou stránku věci. Tedy na situaci, kdy se rozhodnete své auto prodat. Zde by mělo být vaším cílem utržit co možná nejvíce. Jak hodnotu a cenu auta zvýšíte? Podívejte se s námi.

Čím více papírů, tím lépe

Je dobré si po dobu provozu vašeho vozu schovávat vše, co se ho týká. Co bude budoucího kupujícího zajímat nejvíce, je určitě servisní knížka. Pokud ji nemáte a nevedete, je vhodné mít alespoň sešit, kam můžete uvádět výměny oleje a jiných součástí, drobné opravy a jiné věci. Když k tomu doložíte i faktury, kupující uvidí, že jste se o auto opravdu starali a tak nebude mít problém zaplatit více, než za totožné auto bez dokumentace.

Dokonalé umytí je nutnost

Mnoho různých pokusů a testů jasně dokázalo, že když se hodnotilo auto špinavé a dokonale umyté, podstatně lépe bylo hodnoceno právě to, které dobře vypadalo. To si pamatujte a proto ho důkladně umyjte. Tak, aby doslova zářilo novotou. Práci si můžete ulehčit v myčce, ale jestliže chcete dosáhnout jedinečného výsledku, rozhodně vám musíme doporučit ruční mytí.

A nejde jenom o exteriér, jelikož je třeba se náležitě věnovat také interiéru. Ten vysajte, vytepujte sedačky a vše otřete. Snaha je docílit toho, aby se auto doslova lesklo. Jako byste ho zrovna přivezli třeba z autosalonu.

Opravte škrábance

Je jasné, že vám zase až tak výrazně nevadili. Když se rozhodnete auto prodat, buďte si jisti, že novému majiteli vadit mohou. Nebo právě s odkazem na ně bude chtít smlouvat o ceně. Ta může jejich vlivem klesnout i o několik tisíc. Přitom jejich oprava nemusí být nijak složitá. Je jasné, že pokud jde o hluboký a velký škrábanec, který by vyžadoval větší zásah, by to znamenalo i velké výdaje. S ním už nic neuděláte. Pokud jde však o ty menší, ty lze nechat zmizet. V obchodech s auto potřebami nabízejí mnoho různých sad, které jsou na eliminaci škrábanců přímo určené.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen uvádí na trh také obytnou Californii

Opravte problémy

Každý to jistě zná. V době, kdy se s vozem jezdí, se nad různými problémy jenom mávne rukou. Když se ale auto prodává, je třeba se do oprav pustit. Dokáže to cenu podstatně zvýšit. Takže všechny neduhy, které auto má, je třeba uvést do pořádku. Samozřejmě s ohledem na to, jak staré je vaše auto a jak velká bude plánovaná prodejní cena.

Mnoho lidí udělá to, že prodá auto s problémy, a nechá jejich opravu na novém majiteli. Reálně na tom však prodělají. Cena jde celkem nízko, a když se podíváme na rozdíl toho, kolik by šlo získat v porovnání s cenou dílů a práce, vyplatí se auto upravit. Navíc se vám ozve mnohem více zájemců. Každý chce auto, do kterého bude moci sednout a hned jet. Nikoliv auto, které bude muset mít nejprve týden v garáži.

Věnujte se motorovému prostoru

Zde buďte na pozoru. Určitě je na místě ho lehce vyčistit, aby budil dojem, že jste se o auto starali a že také nikde nic neuniká. Zároveň ale nečistěte nijak důkladně. Dokonale lesklý a čistý motorový prostor sice velmi dobře vypadá, ale každý kupující se vás zeptá, proč jste to udělali. S odpovědí typu, že to bylo pro zlepšení kvality vozu, nepochodíte. Důkladné čištění motorového prostoru před prodejem je totiž přinejmenším podezřelé.

Nic nezatajujte a jednejte narovinu

Máme na mysli hlavně situace spojené s tím, že dobře víte, že s vozem není něco v pořádku. Rozhodně není správné danou informaci tajit. Pokud na ni kupující sám přijde, nejenom že klesnete v jeho očích, ale také začne vyjednávat o ceně. Když ale na problém upozorníte hned v počátku, a uvedete že je započítán v dané ceně, máte jistotu, že k problémům dojít nemusí.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora