Citroën Numero 9 se představí v Pekingu

Nebude trvat moc dlouho a otevřou se brány letošního autosalonu v Pekingu. Našemu drobnohledu zcela jistě neunikne stánek Volkswagenu, kde se představí Beetle Cabrio, ale především výstavní plocha francouzského Citroënu. Zde totiž budeme moci obdivovat koncept Numero 9, jež bude v sériové podobě dalším zástupcem řady DS.

Citroën Numero 9 je svými proporcemi situován v horní hranici vyšší střední třídy. Automobilka už dlouho potřebovala pořádný prémiový sedan a je to právě ono slovo pořádný, které koncept vystihuje. Jedná se především o jeho rozměry – 4,93 metru na délku, 1,94 metru na šířku a pouhých 1,27 metru na výšku. Přidáme-li k této kombinaci i třímetrový rozvor náprav a 21“ kola, máme před sebou vůz, jež nemá obdoby nejen u Citroënu, ale i u drtivé většiny konkurence! Výška konceptu je však značně na limitu, proto se v sériové podobě dočkáme mnohem vyššího čísla.

Mohlo by vás zajímat:  Mercedes CLS 63 AMG v úpravě od VÄTH

Numero 9 ctí současné trendy, a coby koncept je postaven jako full hybrid. Základem je přeplňovaná šestnáctistovka THP o výkonu 165 kW a točivém momentu 275 Nm. Spalovacímu motoru sekunduje vzadu umístěný elektromotor s výkonem 52 kW a točivým momentem 200 Nm. Setkáváme se zde s koncernovým pohonem čtyř kol Hybrid4, kdy přední kola obstarává benzínový agregát a zadní nápravu má na starosti výlučně elektromotor. Celkový výkon obou jednotek je velmi obstojných 217 kW.

Stejně jako ostatní full hybridy je i Numero 9 schopno provozu čistě bez emisí. V tomto režimu je díky lithium-iontovým článkům reálný dojezd asi 50 kilometrů, v případě nutného zrychlení je k dispozici funkce “boost“. Výrobce přitom udává spotřebu na hranici 2 litrů benzínu na 100 kilometrů. Hybridní budoucnost proto nemusí být až tak špatná a to hlavně v případě, kdy se počítá i s naftovou verzí.

Mohlo by vás zajímat:  Simca 8 Sport Coupé

Vzhledem k velkým rozměrům a zmíněnému hybridnímu pohonu se setkáváme s nebývale nízkou celkovou hmotností. Není proto divu, že 1500 kilogramů vážící vůz zrychlí z 0-100 km/h za 5,4 vteřiny a dosáhne maximální rychlosti přes 240 km/h.

Autosalon v Pekingu​ otevře své brány již 23. dubna. Bezprostředně po představení vozu přineseme další várku informací.