Člověka ochrání pás, ale na bezpečnost psů se často zapomíná

Dog 2454587 1280

I nejjemnější brzdění může ohrozit špatně převáženého psa a i nejmenší pes může v případě nehody zabít člověka. To je fakt, na který mnozí řidiči zapomínají, když svého psa nakládají do auta a vozí ho na sedadle spolujezdce nebo na svém klíně. To je také důvod, proč za převoz nepřipoutaného psa můžete být v případě zastavení policejní hlídkou odměněni až dvou a půl tisícovou pokutou. Existuje tedy hodně dobrých důvodů, proč byste napříště svého čtyřnohého kamaráda v autě měli řádně zabezpečit. Prospějete tím zejména jeho vlastnímu zdraví.

Brzdění je pro nepřipoutaného psa nebezpečné

Psi si rychlou jízdu automobilem užívají stejně intenzivně, jako jejich páníčkové. Rádi během jízdy koukají z okna, a když je navíc otevřené, chrochtají při tom blahem. Jak už to tak ale v životě chodí, ne všechno, co je příjemné, je také bezpečné. A v tomto případě to platí dvojnásob. Pokud už jste byli někdy nuceni se psem v autě přibrzdit, dobře víte, jaký vliv to na stabilitu chlupatého čtyřnožce má.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Už jemné sešlápnutí brzdového pedálu dokáže psa zbavit stability. Prudší brzdění i při nižších rychlostech pak nepřipoutané zvíře vychýlí z rovnováhy takovým způsobem, že začne nekontrolovatelně cestovat po kabině vozu a může se bolestivě zranit. Ve chvíli, kdy dojde k dopravní nehodě, se pak ze psa stává smrtící projektil, který může stát posádku vozidla život.

Mohlo by vás zajímat:  Moderní technologie zlepšují diagnostiku autobaterie a ukážou přesnější hodnoty

Crash testy ukázaly, co se děje se psem při nárazu vozidla

Na internetu lze snadno najít videa, na nichž je názorně zobrazeno, co se stane s nepřipoutaným psem převáženým na předním sedadle v okamžiku dopravní nehody. Stejně jako v případě běžných crash testů jsou pro tyto účely využity figuríny představující malého až středně velkého psa.

V okamžiku nárazu vymrští setrvačnost bezmocné psí tělo směrem k palubní desce, o niž se zastaví tak prudce, že tlak rozdrtí celé jeho tělo, které se následně odrazí zpátky a prudce dopadne zpět na sedadlo. Jsou to síly, které nemůže přežít ani ten nejodolnější jedinec.

Zatímco člověk je ve vozidle pohodlně usazen ve stabilní sedačce a připoután bezpečnostním pásem, který většinu účinků nárazu na lidské tělo sníží na minimum, nepřipoutaný pes je vydán na pospas fyzikálním silám, kterým nemá šanci vzdorovat.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Šokovaný pes po nehodě představuje nebezpečí

I pokud nehodu pes přežije, může se i následně stát nebezpečím jak pro svého pána, tak pro okolní osoby i řidiče ostatních aut. Jednak může vlivem utrpěného šoku mít sklon k agresivnímu chování a jednak může vběhnout do vozovky a způsobit ještě větší chaos v už tak nebezpečné dopravní situaci.

Mohlo by vás zajímat:  Cesty do zahraničí se mohou pěkně prodražit. Na vině bývá sám řidič

To všechno jsou skutečnosti, které je třeba brát v úvahu pokaždé, když se rozhodnete se svým psem cestovat automobilem na delší, ale i krátké trati. Zejména ty kratší často bývají nejrizikovější. Řidiči bývají přesvědčeni, že krátká cesta není důvod pro komplikované poutání psa a právě během těchto situací dochází k fatálním nehodám. Proto máte-li svého psa rádi, udělejte mu laskavost a během jízdy jej zajistěte tak, aby neublížil sobě ani vám.

Jak bezpečně přepravovat psa v autě

Pro bezpečné převážení psa existuje řada různých prostředků a vychytávek.

Nákladový prostor

Tím nejjednodušším způsobem je nepřevážet psa v kabině, ale umístit ho raději do kufru auta. To je ideální řešení zejména pro velká plemena, která mají v nákladním prostoru dostatek prostoru, a zároveň je zamezeno jejich nekontrolovatelnému pohybu po vozidle v případě krizových situací.

Pro další zvýšení bezpečnosti je vhodné využít mříž pro oddělení prostoru kufru od kabiny, což zabrání neukázněnému psovi přeskočit na sedačky a i tomu ukázněnému v případě nehody vyletět z kufru do přední části vozu. Kromě toho je dostupná také mříž pro příčné rozdělení nákladového prostoru a oddělit tak místo pro psa a pro přepravu zavazadel.

Mohlo by vás zajímat:  Poznat reálnou spotřebu auta je nemožné. Nejlepší cestu odborníci nedoporučují
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Uzavřená přepravka upevněná v kufru

Toto je vylepšená verze přepravy psa v kufru. Jedná se o uzavíratelný mřížový box, který lze připevnit ke dnu kufru. Je to vůbec nejbezpečnější způsob přepravy čtyřnohého miláčka, který sice z uzavření do boxu nejspíš příliš nadšený nebude, nicméně dokáže spolehlivě ochránit život jeho i ostatních cestujících ve voze. Přepravka se dá pořídit už za pár tisíc korun podle velikosti a způsobu provedení.

Popruhy nebo box

Pro přepravu menších plemen se velmi dobře hodí interiérový box, který se pevně uchytí k opěradlu sedačky speciálními popruhy. Pro větší jistotu je lepší ji připoutat i bezpečnostním pásem. Nezkoušejte ji ale za jízdy držet v rukou, při nárazu byste ji neudrželi a ještě byste se o ni mohli zranit.

Psí popruhy připevněné k bezpečnostnímu pásu na zadním sedadle jsou pro stabilitu pejsků také dobrým řešením. Jejich vnitřní část může být překryta speciálním měkkým potahem, případně je můžete vyložit dekou, aby při nárazu pejskovi neublížily. Nepoužívejte ale běžný postroj na procházky, protože ten pro tyto účely není dostatečně pevný.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora