Loni jsme tankovali kvalitnější palivo než dříve. Nekvalitních vzorků bylo o 10 méně

Loni jsme tankovali kvalitnější palivo než dříve. Nekvalitních vzorků bylo o 10 méně

Nekvalitní palivo může způsobit mnoho problémů, které vyžadují finančně náročný servisní zásah. I proto je odborníky doporučováno tankovat u prověřených čerpacích stanic a nevyužívat palivo pochybného původu. Ani u těch prověřených si však nemůžeme být často ničím jisti. Palivo vesměs pochází od jejích dodavatelů a pokud ten dodaná špatné, ať už vědomky nebo nevědomky, samotná pumpa to v podstatě neovlivní.

Poznat nekvalitní palivo nemáme šanci

Jako majitelé auta nemáme v podstata šanci poznat, zda palivo, které tankujeme je v pořádku, nebo nikoliv. Teoreticky ho můžeme načerpat například do sudu, nechat provést analýzu vzorku a teprve potom ho přečerpat do našeho vozu. Tento postup je však nejenom zdlouhavý, ale je také finančně náročný. Proto se zkrátka musíme spoléhat na to, že nám čerpací stanice dává vždy prvotřídní kvalitu.

Kontroly provádí Česká obchodní inspekce

Tím kontrolním orgánem, který u nás provádí kontroly čerpacích stanic je Česká obchodní inspekce. Ta pumpy kontroluje buď namátkově, nebo na udání. Při kontrole odebere vzorky, nechá je zanalyzovat a pokud je něco v nepořádku, zahájí správní řízení, na jehož konci je obvykle pokuta. Často nemalá.

Mohlo by vás zajímat:  Předprodej nového Hyundai Tucson začal online, s poukazem na příslušenství a soutěží o vůz zdarma

Vloni jsme tankovali kvalitnější palivo než dříve

Dobrou zprávou pro nás motoristy je rozhodně to, že loňský rok jsme tankovali kvalitnější palivo než v roce předchozím. Začneme rokem 2018, kdy bylo Českou obchodní inspekcí odhaleno 28 nevyhovujících vzorků. V loňském roce, tedy v roce 2019 jich bylo jenom 17. Ve většině případů šlo o naftu, zatímco ve třech případech o benzin a po jednom případě se jednalo o biolíh a také o LPG. A jelikož v loňském roce ČOI zkontrolovala celkem 2 506 vzorků, což je podle ní také rekordní hodnota, můžeme říci, že podíl těch nevyhovujících na trhu je jenom 0,7 % což je pro nás motoristy rozhodně velmi přijatelné číslo.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora