Cestování rychlostí 1080 km/h má být realitou. Hyperloop v Indii dostává reálné obrysy

00

Cestování veřejnou dopravou má několik mínusů. Jedním z takových je rychlost přesunu z jednoho místa na druhé. To by se mělo v budoucnu změnit. V Indii vzniká první hyperloop, který by měl skutečně přepravovat reálné cestující. A to rychlostí, která je podle některých lidí doslova nemožná. Ti co za projektem stojí říkají něco jiného a v budoucnu chtějí ukázat, že cestování rychlostí nad 1 000 kilometrů v hodině nebude nic neobvyklého.

Elon Musk jako strůjce nápadu

Jako první s nápadem na hyperloop přišel vizionář Elon Musk. Mělo jít o jeden z jeho vedlejších projektů jak lidem umožnit nejenom pohodlně, ale i rychle cestovat. Mnozí měli jeho nápad za nemožný, ale poslední vývoj ukazuje, že může být realitou. On zatím o svém projektu mlčí a tak se do hry dostává jeho největší konkurence. A to společnost Virgin Hyperloop One, za kterou stojí známý britský podnikatel a miliardář Richard Branson.

Mohlo by vás zajímat:  Zbytečnému blokování dobíjecí stanice zabrání zpoplatnění času parkování

Unikátní způsob cestování

Společnost Virgin Hyperloop One uvádí, že jejím cílem je vytvořit zcela nový a zcela inovativní způsob cestování. Ten se oproti klasickým konceptům liší především tím, že půjde o cestování vakuovým tunelem, což umožní překonávat i nadzvukové rychlosti. Stejný způsob přesunu lidí z místa na místo popsal v minulosti i Elon Musk.

Budování v Indii

V plánu je vytvořit hyperloop, který by spojoval města Púne-Bombaj. Aktuálně lze tuto trasu zvládnout autem za zhruba 3,5 hodiny. Nový způsobe cestování od společnosti Virgin Hyperloop One by měl tuto dobu zkrátit na desítky minut. Vše je zatím ve fázi příprav, ale první informace ukazují, že by tento futuristický způsob cestování mohl být realitou. Potvrzují to jak první testy z roku 2017 kdy testovací modul dosáhl rychlosti 387 km/h, tak to potvrzuje i vývoj související se získáváním různých povolení a certifikací. Zástupci společnosti věří, že k položení základního kamene by mělo dojít nejdéle do konce roku 2020. V tu chvíli začne být reálný indický hyperloop skutečně budován.

Mohlo by vás zajímat:  Koupě ojetého auta nese určitá rizika, která nahrávají argumenty zastáncům nových vozů

Další země mají zájem

Indie a spojení měst Púne-Bombaj by mělo být prvním realizovaným projektem. Už nyní se objevuje zájem i z dalších zemí, které by chtěly realizovat tento futuristický způsobe cestování nadzvukovou rychlostí. Příkladem jsou Spojené arabské emiráty – konkrétně Dubaj, stejně jako Saúdská Arábie.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora