Koupě ojetého auta nese určitá rizika, která nahrávají argumenty zastáncům nových vozů

Auto 2179077 1280

Někdo by si nové auto nikdy nekoupil, a jiný by si zase nikdy v životě nekoupil ojetinu. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Společně se podíváme na logické argumenty, proč místo do bazaru zamířit do autosalonu a koupit auto nové. V mnoha případech to může být lepší a rozumnější volba i přes negativa, jako je prvotní výrazná ztráta hodnoty.

Auto podle požadavků a představ

V autobazarech nebo na inzerci musíme vybírat z vozů předem dané konfigurace. Takové, kterou si zvolil původní majitel. Není zde možnost cokoliv přidat nebo ubrat, a tak musíme dělat kompromisy. V případě nového auta se ničeho podobného není třeba bát. Pomocí konfigurátorů si lze sestavit přesně takové auto, jaké požadujeme a chceme. A to ať už jde o barvu, výbavu, doplňky a další věci.

Mohlo by vás zajímat:  Lhaní o rychlosti je běžná věc. Takový řidič ale pohoří nejen u policie

Bez obav z předchozího majitele

Koupit ojeté auto je rizikem i z toho důvodu, že nikdy nevíme, jak s vozem jezdil původní majitel nebo majitelé. Zda bylo nové auto správně zajeto, zda byl prováděn potřebný servis v předepsaných intervalech a zda bylo auto používáno tak, jak má být. Pokud k tomu nedocházelo, může být vůz z druhé ruky časovaná bomba. Nic z toho u nového vozu nehrozí, jelikož jeho nájezd je v podstatě nulový.

Zdroj obrázku: Pixabay

S jistotou kvality

Nové auto je takové, které sjelo z výrobní linky. Jsou na něm tedy výhradně jenom nové, originální díly. A u nich je jistota nejenom záruky, ale také kvality a spolehlivosti. Tímto si však u ojetin nemůžeme být úplně jistí. Auto mohlo být bouráno, opravováno nebo upravováno a díly zde použité nemusí mít ani potřebnou kvalitu a v některých případech nemusí mít ani homologaci.

Mohlo by vás zajímat:  Mobil v autě jako výbušnina aneb Chraňte elektroniku před vysokými teplotami

Včetně dlouhé záruky

Standardní zákonná záruka na auto jsou 2 roky. Mnoho automobilek ale chce ukázat svou kvalitu a nemají problém záruku prodloužit. U nového vozu tak není třeba mít obavy z drahých oprav. U některých výrobců je k dispozici i pětiletá záruka. Pokud se během ní něco rozbije, platí opravu samotný servis v rámci záručních podmínek.

Zdroj: https://www.nerdwallet.com/article/loans/auto-loans/compare-costs-buying-new-car-vs-used
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora