Chyby při zipování: Řadíme se brzy a záměrně blokujeme ostatní

Jezdíte často a jste vášnivým řidičem, který si jízdu opravdu umí užít? Jezdíte pravidelně a vždy dodržujete pravidla silničního provozu a bezpečné jízdy? Pevně doufáme, že ano, protože jinak byste mohli vážně ohrozit nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Pamatujete si z autoškoly všechny pojmy a dokázali byste i dnes zvládnou úspěšně splnit testy při autoškole se zkušebním komisařem nebo by se vám hodilo si některé lekce zopakovat a přiblížit si některé problematické části? Odborníky je velmi doporučováno, aby si řidiči pravidelně dělali kontroly, zda všechno stále ovládají, protože nikdy neví, kdy se dostanou do situace, na kterou je potřeba znát určitá pravidla.

Problematická oblast dopravy

Dnes se podíváme na jednu velmi problematickou oblast, se kterou má stále velké množství řidičů velké problémy. Možná se budete divit, protože vy sami ji moc dobře znáte a ovládáte, nicméně spousta lidí tuto oblast jízdy provádí špatně a dopouští se mnoha chyb. Tyto chyby mohou následně ohrozit nejen samotné řidiče, ale také členy posádky vozidla a další účastníky silničního provozu. Už podle nadpisu je jasné, že se budeme bavit o proklínaném zipování, resp. zařazování se.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pravidlo zipu

Jde v podstatě o pravidlo zipu, které je mnohdy označováno jako střídavé řazení. Toto pravidlo platí na českých silnicích už od přelomu nového tisíciletí, což je přes 20 let. Za tak dlouhou dobu by mělo být pravidlo všem dobře jasné a všichni by ho měly správně dodržovat. I přesto mu stále velké množství řidičů dobře neporozumělo a dopouští se tak mnoha zásadních chyb, které mohou mít následně nebezpečný dopad nejen na ně, ale také na jejich okolí.

S pravidlem zipu souvisí pojem souběžná jízda. Na souběžné jízdě není v podstatě nic zvláštního, nicméně v kombinaci s nejčastějšími chybami řidiče, může hrát zásadní roli pro vznik problémů. Nyní se podíváme na nejčastější chyby, kterých se řidiči při pravidlu zipu dopouštějí nejvíce.

Mohlo by vás zajímat:  Policie v USA vyzrála na silniční piráty, speciálním systémem jim zablokuje kola

Brzké zařazení

Jednou z nejčastějších chyb při zipování je snaha zařadit do průběžného pruhu zbytečně brzy. Dojde-li k této chybě, dochází ve velké míře případů ke vzniku zbytečně dlouhých kolon. Končící pruh navíc zůstává prázdný a mezi řidiči může navíc docházet ke vzniku konfliktů, které jsou opravdu zbytečné. Podstatou těchto konfliktů je totiž mnohdy pouze pocit ukřivděnosti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bez souběžné jízdy není zip

Už jsme se zmínili, že se zipováním souvisí termín souběžná jízda. V případě, že byste se dostali do situace, kdy se dva pruhy sbíhají do jednoho, a vy byste byli jedinými, kdo se rozhodne pravidlo zipu dodržovat a pokračovali byste do místa, kde se pruhy sbíhají, nejednalo by se o souběžnou jízdu. Z toho důvodu byste podle zákona neměli právo na uskutečnění pravidla zipu. Navíc by zbytečně docházelo ke konfliktům mezi řidiči.

Pocit ukřivděnosti

Další chybou je právě nechat se unést pocitem ukřivděnosti. Když stojíte v dlouhé koloně a vidíte, jak vás ostatní řidiči míjejí (správně) až do místa, kde jejich pruh končí, máte možná pocit ukřivdění. Řidiče, kteří zipují, považujete za neslušné a chcete se jim pomstít tím, že je v místě spojení dvou pruhů nepustíte, což je velká chyba. Zapomeňte tedy na ego a buďte velkorysý, neboť v případě dopravní nehody budete za viníky považováni vy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odbočovací pruh a značky

Zneužívání odbočovacího pruhu je velmi častou chybou, které se řidiči při pravidlu zipu dopouštějí. Řidiči se snaží objet kolonu odbočovacím pruhem a následně se snaží dostat zpět do původní směru, V takovém případě se ovšem o zipování vůbec nejedná.

Chybou je také to, že se řidiči pravidlem zipu řídí jen tam, kde vidí značku. Ta ovšem není umisťována úplně všude, takže je nutné dbát na vlastní úsudek, zdravý rozum a řídit se pravidlem zipu i tam, kde značka není. K dalším častým chybám při zipování patří zbytečné blokování ostatních vozidel, pouštění více aut najednou nebo náhlé zastavení. Dávejte si tedy u zipu pozor.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora