Honda FCEV Concept 2013 – Vodíkový pokrok

Vzpomenete si ještě na vodíkový elektromobil Honda FCX Clarity? Právě jeho nástupce předznamenává nový koncept FCEV. Kromě přepracovaného designu slibuje také výrazné zlepšení v konstrukci vodíkového pohonného ústrojí.

Sériová podoba Hondy FCX Clarity (foto v galerii) se dostala na silnice v roce 2008, ale pouze formou pronájmu vybraným zájemcům. Žádný kousek nebyl prodán a všechny tedy dodnes zůstávají ve vlastnictví automobilky. Honda na nedávném autosalonu v Los Angeles představila předobraz nástupce tohoto zajímavého modelu. FCEV Concept je výsledkem zhruba dvacetiletého výzkumu vodíkového pohonu značky.

Futurustický design konceptu by se bez výraznějších změn měl přenést i na následný sériový model. Účelem je už na první pohled upozornit na pokrokovou technologii vozu. Ten jako první na světě nabídne kompletní pohonné ústrojí s palivovými články uložené pod přední kapotou. Honda toho dosáhla zmenšením rozměrů systému až o 33% oproti FCX Clarity. Ve výsledku tedy novinka nabídne více prostoru pro cestující a jejich zavazadla.

Předpokládaný výkon tohoto vodíkového elektromobilu se pohybuje kolem 100kW (134k). Dojezd na jedno natankování se odhaduje v okolí 480 kilometrů, přičemž samotné tankování bude při tlaku 70MPa otázkou pouhých tří minut.

Mohlo by vás zajímat:  Honda ukázala v Tokiu sériovou podobu malého SUV

Sériová podoba konceptu FCEV by se měla na silnice USA a Japonska podívat v roce 2015, zatímco nástup do Evropy bude následovat o něco později.

##H-FCEV-C##

Zdroj: Honda