K čemu slouží povinné ručení?

S rostoucím provozem na pozemních komunikacích roste bohužel také riziko vzniku dopravních nehod. Z tohoto důvodu došlo k zavedení takzvaného povinného ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jak už název napovídá, toto pojištění je ze zákona povinné pro všechny majitele vozů, proto si ho musíte sjednat ihned po koupi a následném přihlášení auta. Nutnost tohoto pojištění nemají však jen automobily a motocykly, ale také traktory, přívěsné vozíky a všechna další motorová vozidla, která se pohybují v provozu.

Povinné ručení chrání pouze poškozené účastníky dopravních nehod, nikoli jejich viníky. Dalo by se tedy říci, že je povinné ručení takovým ochranným pojištěním pro druhé osoby. Abyste byli v případě, kdy autonehodu způsobíte, chráněni i vy, je třeba si sjednat jiný typ pojištění, který už však není ze zákona povinný, proto je na vašem zvážení a zodpovědnosti, jestli toho využijete, nebo ne.

Co všechno je z povinného ručení hrazeno?

Pojišťovna, u které máte sjednané povinné ručení, za vás v případě, že zaviníte dopravní nehodu, při které vznikne škoda na majetku nebo zdraví druhé osoby, tuto škodu uhradí. Povinné ručení za vás také vyplatí odškodné pro pozůstalé osoby v případě, že způsobíte dopravní nehodu při které dojde k úmrtí některých osob.

Výši limitů pro plnění si každá pojišťovna určuje sama, avšak minimální výše krytí škod na majetku a zdraví je v obou případech stanovena na 35 milionů korun. Každá pojišťovna má však své podmínky, které musíte dodržet, takže se za určitých okolností může klidně stát, že budete muset způsobenou škodu zaplatit z vlastních úspor, přestože máte povinné ručení sjednané.

Kdy za vás pojišťovna vzniklou škodu neuhradí?

Dopravní nehodu, u které vznikla lidem větší škoda na majetku nebo zdraví, prošetřuje policie České republiky, aby zjistila příčinu jejího vzniku. Pokud zaviníte autonehodu úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky, pojišťovna za vás nezaplatí ani korunu a vy tak budete muset celou vzniklou škodu hradit ze své kapsy, což vás může v některých případech zadlužit na celý život.

Mohlo by vás zajímat:  Poškozuje horko a slunce váš vůz? Ano, ale je tomu tak. Jak konkrétně?

Jak doložit povinné ručení?

Povinné ručení je doloženo zelenou kartou, kterou musíte mít uloženou stále v autě, ke kterému se vztahuje. Jak jsme již zmiňovali, povinné ručení je ze zákona povinné, proto i při běžné dopravní kontrole policisté chtějí zelenou kartu vidět, aby si ověřili její platnost, a tak i to, zda máte toto pojištění sjednané.

Před samotným sjednáním povinného ručení je nezbytné, abyste si veškeré nabídky, které dostanete, navzájem porovnali. Jedině tak totiž získáte výhodné pojištění pro svůj vůz. Velkou výhodou je výběr pojištění online, kdy vám se srovnáním pojištění pomůže jednoduchý srovnávač. I když nikdo nechce za pojištění platit víc, než je nezbytně nutné, určitě byste se neměli dívat pouze na jeho cenu.

Při výběru pojišťovny zohledněte také limity krytí a možnost připojištění, které nabízí. I když se může zdát, že jsou limity ve výši 35 milionů korun dostačující, nenechte se mýlit. V případě, kdy zapříčiníte havárii, při které bude poškozený kamion plný zboží, škody šplhají do výše několika desítek milionů korun, což byste z vlastních úspor určitě hradit nechtěli.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora