Odpočívat v autě se nevyplácí. Pochopení pro to nebude mít policie ani ostatní řidiči

Business Man Tired Sitting Car

Pro někoho může být jízda autem relaxace. Nic se ale nemá přehánět. Pokud sedíte na sedadle spolujezdce a rozhodnete se, že si odpočinete, nic se neděje. Horší je, když budete chtít relaxovat na sedadle řidiče během jízdy. Jakákoliv ztráta koncentrace se může šeredně vymstít. Co vše se může stát a jaký vám hrozí trest?

Brždění kolon

Jízda v koloně doslova svádí k tomu, aby se řidič přestal věnovat řízení a začal trochu relaxovat. Nápad to však není dobrý. I v kolonách je dobré být na pozoru a hlídat rozjíždějící se auto před námi. A vyrazit za ním. Kdo si nevšimne, ten se patrně dočká hlasitého troubení od ostatních účastníků silničního provozu, kteří v koloně také stojí.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci varují: Na bezpečnost dětí má vliv i jejich oblečení

Zaspání na semaforech

Podobný problém jako v kolonách může nastat i na semaforech. Řidič se po zastavení na červené rozhodne, že se trochu uvolní, a přestane se soustředit na provoz kolem sebe. A nevšimne si, že už dávno blikla oranžová a rozsvítila se zelená. Jeho odpočinek bude velmi brzy opět narušen hlasitým klaksonem těch, kteří stojí za ním a kvůli jeho relaxaci nemohou jet.

Zdroj obrázku: Freepik

Nedobrždění

Když auto stojí, dá se ještě nějak pochopit, že řidič si chce na chvíli odpočinout a přestane se soustředit na provoz. Během jízdy je to ale velká chyba. Snad by se to dalo tolerovat u vozů s řadou asistentů, kde je řidič skutečně jenom doplněk. Zde si relax během jízdy dovolit může. Jinak ne, protože může hrozit, že v případě problémů pozdě zareaguje a nedobrzdí. Nejenom že mu klesne bonus na povinném ručení, ale musí také řešit své nabourané auto. A také bude muset zaplatit pokutu za způsobenou nehodu.

Mohlo by vás zajímat:  Kruhové objezdy stále dělají řidičům problémy. Zmatkují a neovládají základní pravidla

Mikrospánek

Důvod, proč se během jízdy vždy plně soustředit, je spojený i s možným nástupem mikrospánku. Jakmile se řidič za volantem začne uvolňovat, může se mikrospánek dostavit. Jeho výsledkem je pochopitelně nehoda. A škody na majetku, zdraví a samozřejmě je tu i pokuta, kterou bude nutné v případě způsobené nehody zaplatit.

Zdroj: https://www.risescience.com/blog/falling-asleep-while-driving
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora