Ojeté vozy jsou i v roce 2022 u Čechů velmi oblíbené. Na co si dán pozor při jejich koupi?

Nové auto není vždy ideální koupí. Stojí hodně peněz, v prvních letech rychle ztratí svou hodnotu a není k dispozici okamžitě. Proto mnozí raději sáhnou po ojetině. Ta může mít své výhody, jenom je třeba dát dobrý pozor při výběru.

Prohlídka je nezbytností

Koupit auto takzvaně na slepo není vždy dobrý nápad. Každé ojeté auto je třeba vidět. Když ne osobně, tak vyslat na prohlídku někoho jiného, kdo ho fyzicky prověří. Důležitý je především stav karoserie vozidla. Všímat bychom si měli nejenom koroze, ale to zda jednotlivé části sedí a zda někde není více vrstev laku. Obojí může ukazovat na předchozí nehodu.

Mnohdy je nezbytné cestovat za vybraným vozem i velkou dálku. Vždy berte podobné cesty jako určitou investici, která se vám vrátí. Koupíte vůz, který bude skutečně v pořádku a nehrozí budoucí problémy. Není od věci vzít si s sebou někoho, kdo se v autech alespoň trochu vyzná. Podvést takovou osobu není jednoduché.

Nahlédněte do historie

I když se vám na první pohled zdá, že kupujete dobré auto, je na místě podívat se také do jeho historie. To je dnes jednodušší než kdy předtím. Stačí znát VIN a rázem zjistíte informace o předchozím poškození, o stavu kilometrů, o případných krádežích, ale i spoustu dalších věcí. Zjištění historie vozidla je u ojetin velmi důležitý krok. Majitel auta se vám může snažit řadu věcí zatajit, ale kontrolou je hravě odhalíte.

Mohlo by vás zajímat:  Hit bazarů Škoda Octavia: tuzemské jsou o 70 tisíc Kč dražší, ale také mladší

Ukazuje se, že majitelé aut jsou kvůli prodeji schopni udělat doslova cokoliv. I když se ani při prodeji ojetiny zcela nevyvážou ze záruky, přesto se snaží prodat vůz který je jiný, než tvrdí. Odhalit problémy díky lustraci, ještě před podpisem smlouvy a předáním peněz, pomůže ušetřit nemalé peníze.

Trvejte na testovací jízdě

Kupované auto je třeba nejenom vidět, ale je třeba ho také projet. Díky jízdě, která by měla být dostatečně dlouhá, zjistíte stav motoru. Pohledem pod kapotu lze odhalit, zda zde nejsou netěsnosti nebo jiná poškození. Jízdou odhalíte případné nežádoucí zvuky, ale i to, zda motor táhne opravdu tak, jak by měl.

Ideální je věnovat jízdě dostatek času. Je třeba projet vůz se studeným motorem, i později, když se ohřeje. Vyzkoušejte rychlejší jízdu na kvalitních silnicích, i technické pasáže, nebo jízdu na nekvalitním povrchu. To vše pomůže odhalit nejenom problémy motoru, ale i různé komplikace s tlumiči, podvozkem a dalšími částmi, které u stojícího vozidla prostě nevidíte.

Pozor na podvody

Trh s ojetými vozy je často plný podvodníků a aut, které není vhodné kupovat. Mnozí se snaží zakrýt technický stav vozidla, různými úpravami, opravami a lhaním. Prověření historie auta však dokáže tyto stavy odhalit. Stejně tak dokáže pomoci odhalit i reálný stav najetých kilometrů vozidla. Stáčení tachometrů je bohužel stále běžný nešvar, i kvůli nízkým trestům. I proto se podvodníkům toto jednání stále vyplatí. Jakmile při kontrole historie auta vidíte něco nestandardního, například prudký nárůst nebo prudký pokles stavu tachometru v určitém období, rozhodně si dejte pozor. Jde o věc značně nestandardní.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nenaletět při koupi ojetého vozu online?

Dejte si čas

Je jasné, že auto člověk potřebuje co nejdříve. Unáhlená rozhodnutí ale nejsou správnou cestou při koupi ojetiny. Vždy si dejte čas na rozmyšlenou, alespoň pár hodin. Promyslete si všechna pro a proti a s klidnou hlavou se rozhodněte, zda za to vybrané auto stojí. Zda vám nakonec nepřinese více problémů než radostí.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora