Rally Šumava 2015 – Nová Fabia kraluje

Největším tahákem letošní Rally Šumava byl jistě start nového vozu Škoda Fabia R5. Divácky lákavá byla jistě i účast Francouze Bryana Bouffiera, vítěze Rallye Monte Carlo 2011, který startoval s vozem Citroën DS3 R5. A v neposlední řadě se jistě všichni těšili na návrat dvoulitrových vozů WRC na české tratě, například s Fabií startoval Daniel Landa.

Očekávání naplnila posádka Jan KopeckýPavel Dresler hned na první rychlostní zkoušce, kterou vyhrála. První zkouškou byl již tradičně klatovský okruh, který jezdci jeli třikrát. Na něm Kopecký nadělil obhájci prvenství Václavu Pechovi mladšímu s vozem Mini Cooper S2000 1.6T sedm vteřin. Pech ovšem vyhrál druhou zkoušku a náskok Kopeckého snížil. Bohužel ve třetí rychlostce se mu porouchal kardan a ze soutěže odstoupil. Na druhé místo se tak posunul Bouffier, který na Kopeckého ztrácel 47 vteřin a třetí byl Roman Odložilík se Subaru Impreza WRC. Mez dvoukolkami vedl Smékal.

Mohlo by vás zajímat:  Pech s Uhlem po sedmé Mistry ČR

Na stejných tratích se jela i Historic Vltava Rallye, kde čelo obsadil loňský vítěz Mats Myrsell před JensenemJohnsenem. Všichni startovali na vozech Porsche 911. Ve vedení českého šampionátu historiků byl Jiří JírovecBMW M3, který byl celkově osmý.

Ve druhé etapě došlo ke zrušení rychlostních zkoušek 7 a 11  pro část startovního pole kvůli nehodám. Kopecký porážel Bouffiera a svůj náskok před ním zvýšil až na minutu a půl. V sedmé rychlostní zkoušce porazil Pavel Valoušek se Škodou Fabii S2000 Odložilíka a posunul se na třetí místo. Kopecký druhý den vyhrál všechny rychlostní testy a vyjma Pechova prvenství na druhé zkoušce vlastně opanoval celou Šumavu. Za ním se ustálilo pořadí Bouffier, Valoušek, Odložilík, Sýkora, Černý, Vlček, Cvrček, Szeja a Trojan. Dvoukolky vyhrál Smékal před Dunovským a Lungou.

Mohlo by vás zajímat:  Nový speciál Hyundai i20 WRC se představí příští rok v Monte-Carlu

Vltavu ovládli MyrsellJensen, na třetí pozici se ovšem posunul Wirtmann s Fordem Escort RS2000. Český šampionát vyhrál Jan Krejča se Škodou 130 LR, druhý byl Václav Hostaš s Ladou 2105 VFTS a třetí Tomáš Bělohradský s BMW 318iS.