Těmito chybami si ničíme stěrače. Mráz není jediným problémem

Stěrače jsou nezbytným vybavením vozu, jelikož nám mohou zajistit jasný a bezproblémový výhled skrz čelní sklo. Proto bychom o ně měli dbát a pravidelně je měnit. Ne každý se o ně stará tak, jak by měl. Někteří lidí je dokonce soustavně ničí, hlavně v zimním období. V čem je pro ně rizikové a jakými chybami si je ničíme? Podívejte se.

Necháte zapnuté stěrače

Funkce automatických stěračů je sice v dešti velmi praktická věc, ale vždy pamatujte na to, že po dojetí do cíle byste měli automatické stěrače vypnout. Proč? Jelikož vás ráno může čekat nepříjemná situace. Sednete do namrzlého vozu, otočíte klíčkem a první co se stane je, že se stěrače mohou spustit. Stane se to ve chvíli, kdy senzory špatně vyhodnotí mráz na okně a zamění ho s vodou, kterou je třeba setřít.

Přimrzlá gumička a potom pohyb po zamrzlém okně není nic, co by jim prospívalo. Stejné problémy vás mohou trápit i u klasických stěračů, pokud je po dojezdu nevypnete. Že se při nastartování spustí už je dokonce stoprocentní fakt.

Nechce se vám škrabat

Mnoho lidí sedne do namrzlého auta, nastartuje a nechce jít škrabat. Snaží se ze skla odstranit námrazu pomocí ostřikovače. Nejenom, že je to celkem neefektivní a neekonomické. Stěrače i několikrát přejedou přes namrzlé okno, což jim rozhodně neprospěje.

Okno oškrabete špatně

I když začnete své okno škrabat, neznamená to, že si stěrače neničíte. Správné je totiž každý stěrač opatrně zvednout (zvláště pokud je přimrzlý) a oškrábat i místo pod ním. I zde se může držet led, přes který gumičky při každém setření přejíždějí, čímž se snižuje jejich životnost a zhoršují se vlastnosti.

Jezdíte se špinavým sklem

Mnoho řidičů chce šetřit vodu v ostřikovačích, a tak jezdí se špinavými skly. To se snaží očistit jenom tak sucho, pomocí stěračů. Nejenom, že je to často k ničemu, ale je to i cesta, jak zničit stěrače a poškrábat čelní sklo. V nečistotách na skle jen mnoho kamínků, když dochází k suchému otěru, ničíte nejenom gumičky, ale i své čelní sklo.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Projeli jsme dvacet let starý Hyundai Scoupe GT

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora