Toyota TS030 HYBRID těžce havarovala během testování

Smutná zpráva přichází od závodní divize automobilky Toyota. Hybridní okruhový speciál TS030 pro Le Mans 4. dubna těžce havaroval na okruhu Paul Richard. Monokokové šasi jediného prototypu bylo tak závažně poškozeno, že se nepovede jej opravit nebo vyrobit zcela nové do startu druhého závodu šampionátu WEC. Je tedy jasné, že na šestihodinovce ve Spa-Francorchamps 5. května nenastoupí.

Toyota nepustila na veřejnost ani jeden záběr či fotografii z nehody, proto se musíme spokojit s lednovými fotografiemi z oficiálního představení. Vzhledem k velmi nešťastné a nepředvídatelné situaci Toyota doufá, že se jí povede nastoupit na start červnové čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans.

Zbývá jen doplnit pár informací k samotnému vozu. Toyotu TS030 pohání uprostřed umístěný vidlicový osmiválec o objemu 3,4 litru, jež je spojen se šestistupňovou sekvenční převodovkou. Zážehovému agregátu sekunduje elektromotor s akumulátorem o kapacitě 140 kWh, pomáhající vozu hlavně na výjezdech ze zatáček. Souhrnný výkon hybridního systému si však Toyota nechává pro sebe.  Zajímavostí je, že umí TS030 jezdit i čistě na elektřinu. Mnoho příležitostí k tomu však nedostane. 

Mohlo by vás zajímat:  Formule 1 - Preview sezony 2015