Audi A8 Hybrid – Informace a ceny

V některém ze svých minulých článků jsem uváděl, že můžeme současnost a blíže nedefinovatelnou budoucnost nazvat dobou hybridní. Ano, hybridy zkrátka hýbou světem a kde byl donedávna pouze Lexus, je dnes na výběr ze široké škály především prémiových značek a modelů.

Po lednovém oficiálním představení BMW ActiveHybrid 5 na sebe nenechala odpověď konkurenční značky čekat. Audi nám totiž kompletně odhalilo vlajkovou loď A8 Hybrid s hnacím ústrojím tvořeným dvoulitrovým čtyřválcem TFSI a elektromotorem. 155 benzínových kilowattů doplňuje o dalších 40 kW elektromotor, souhrnný výkon 180 kW je pak na úrovni koncernového naftového šestiválce 3,0 TDI. Točivý moment hybridní jednotky je 480 Nm. Stran dvoulitru pod kapotou však Audi nepřišlo o své přirozeně dynamické jízdní vlastnosti. Z klidu na 100 km/h zrychlí za 7,7 vteřiny a dosáhne maximální rychlosti 235 km/h.

Výrobce udává kombinovanou spotřebu paliva 6,3 l/100 km. Svůj podíl na tom má standardně dodávaná osmistupňová automatická převodovka a také docela příznivá hmotnost 1870 kilogramů. Hlavním aktérem ekonomické jízdy je však lithiový akumulátor, díky kterému je Audi schopno urazit vzdálenost asi 3 kilometry do rychlosti 60 km/h v čistě elektrickém režimu. Umístěním vzadu se sice zmenšil zavazadlový prostor na podprůměrných 335 litrů, na druhou stranu došlo k lepšímu vyvážení vozu.  

Mohlo by vás zajímat:  Místo elektromobilů motorky. Seat představil skútr s vyjímatelnou baterií

Audi A8 Hybrid se do prodeje dostane v průběhu dubna. Základní cena je stanovena na 77 700 eur, tedy přibližně 1 960 000,- Kč. Na výběr je však i verze Long s prodlouženým rozvorem za cenu 85 400 eur (2 150 000,- Kč)