Barevné puntíky na pneumatikách mohou překvapit, znalost jejich významu ušetří peníze

Mnoho řidičů se na výměnu pneumatik teprve chystá. A jsou ve fázi, kdy se poohlížejí po nové sadě letních pneumatik. Jakmile je zakoupena, mohou je zaujmout, ale i zmást netradiční barevné puntíky, které se objevují na bočnici pneumatik. V tu chvíli začne celá řada řidičů pátrat po jejich významu. Co znamenají, mají nějaký význam a co to znamená z hlediska montáže?

Jednoduché, přitom praktické značení

Daný puntík na pneumatice má svůj význam, o kterém mnoho řidičů vlastně vůbec nemá tušení. Právě tento bod by totiž měl označovat to nejlehčí místo na pneumatice. Tímto jednoduchým prvkem toto místo značí samotní výrobci, aby následně jak majitelům aut, tak i pneuservisům trochu usnadnili práci a ušetřili jim peníze.

Zdroj obrázku: Pixabay

Důležitý bod pro montáž

Každý šofér by měl vědět, že při přezouvání je nutné pneumatiku vyvážit. A právě v tuto chvíli začíná mít daný bod, tedy dané označení puntíkem, svůj jasný význam. Při nazouvání pneumatiky na ráfky je vhodné směřovat tento bod k tomu místu na ráfku, kde se nachází ventilek. Samozřejmě se jedná hlavně o situace, kdy jsou i ráfky nové nebo minimálně jeté. Jakékoliv stáří a poškození může mít vliv na to, že již nebudou správně vyváženy a podobný postup bude téměř zbytečný.

Úspora času, ale i peněz

Zohlednit nejlehčí místo pneumatiky má pozitiva jak pro majitele auta, tak pro pneuservis. Správným umístěním lze výrazně ušetřit na nutnosti instalovat doplňková závaží, která pneumatiku vyváží. Jelikož každé takové závaží něco stojí, jde pro majitele auta o značnou úsporu. Určitou úsporu následně má i pneuservis, který tak nemusí ztrácet čas dlouhodobým vyvažováním.

Zdroj obrázku: Pixabay

Výhoda u nových kol a disků

Je třeba dodat, že daná označení přicházejí vhod hlavně ve chvíli, kdy se jedná o nové pneu i disky. V takovém případě lze mluvit o reálném označení konkrétního místa. Jakýkoliv provoz a případná poškození už mohou váhu ovlivnit.