Bulhaři představili levný elektrický sporťák, který má výkon přes 5 tisíc koní

11

Když se řekne Bulharsko, těžko se vám vybaví rychlá auta. Bulhaři obecně jsou v automobilovém sportu a průmyslu takovou malou neznámou. Ve státě na břehu Černého moře najdete maximálně automobilku Litex Motors, která je aktuálně v úpadku a v posledních letech vyrobila jen pár tisíc osobních vozů. A v minulosti tu působily také značky Bulgaralpine a Bulgarrenault, jeden čas se tu vyráběly i Moskviče. Tentokrát se ovšem Bulhaři snaží dostat na mapu automobilového světa ve velkém stylu.

Zdroj obrázku: Alieno Arcanum

Alieno Arcanum

Nový supersport, který představil „bulharský Elon Musk“ jménem Ahmed Merčev, vypadá jako z hodně fantastického sci-fi filmu. A pokud je pravda, co se o něm říká, bude tak také jezdit. Alieno Arcanum, jak se auto jmenuje, totiž má mít výkon až neuvěřitelných 5 221 koní. Ne, není to překlep, skutečně má jít o více než pět tisíc koňských sil. A aby toho nebylo málo, vůz pohání elektromotor s neuvěřitelným dojezdem přes tisíc kilometrů na jedno nabití.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen Beetle v New Yorku - Nové koncepty

Svými čísly pochopitelně Alieno Arcanum strčí do kapsy všechny nedávno představené elektrické supersporty, posuďte sami:

  • Lotus Evija má výkon 2 000 koní a dojezd kolem 400 kilometrů na jedno nabití
  • Rimac C_Two má výkon 1 914 koní a dojezd 550 kilometrů
  • Pininfarina Battista má výkon 1 900 koní a dojezd 450 kilometrů
  • Koenigsegg Jesko má výkon 1 625 koní a dojezd kolem 575 kilometrů
Zdroj obrázku: Alieno Arcanum

Překvapivě nízká cena

Model, který slibuje také závratnou maximální rychlost 488 km/h, boduje také překvapivě nízkou cenou. Ta by v rámci Evropské unie měla začínat na 1,5 milionech euro, tedy necelých 40 milionech korun. Ale je třeba dodat, že Alieno Arcanum zatím existuje jen na papíře, respektive na počítačových vizualizacích. Podle Merčev však už má model za sebou pět let vývoje, a tak ho bude možné v průběhu následujícího roku a půl uvést na trh. Zda se to skutečně povede, je ve hvězdách.

Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora