Zcela nová CUPRA Tavascan bude hvězdou letošního veletrhu e-SALON

Unnamed (1)

Průkopnická značka CUPRA se i v letošním roce zúčastní veletrhu čisté mobility e-SALON, který se koná od 9. do 12. listopadu 2023. Na výstavišti v pražských Letňanech poprvé v České republice představí zcela nový model CUPRA Tavascan. Druhý elektromobil v produktovém portfoliu mimořádně úspěšné značky CUPRA bude v expozici stát po boku menšího modelu CUPRA Born, který se již zařadil mezi bestsellery a stejně jako Tavascan disponuje čistě elektrickým pohonem.

„Mám velkou radost, že již na listopadovém veletrhu čisté mobility e-SALON v pražských Letňanech odhalíme před fanoušky elektromobility naše zcela nové SUV kupé Tavascan,“ říká Aleš Novák, ředitel divize CUPRA společnosti Porsche Česká republika, a dodává: V české výstavní premiéře představíme Tavascan v jeho vrcholné verzi VZ Adrenalin s výkonem 340 k a pohonem všech kol dvěma elektromotory, která dokonale kombinuje elektrifikaci se sportovními výkony, a ztělesňuje tak naši odvážnou vizi elektrické budoucnosti mobility. Toto emocionální a řidičsky orientované SUV kupé nabídneme českým zákazníkům v průběhu příštího roku.“

Návštěvníci veletrhu e-SALON 2023 si budou moci poprvé v České republice naživo prohlédnout zcela nový model Tavascan s elektrickým pohonem. Hvězdou expozice značky CUPRA bude jeho vrcholná verze s výstižným názvem VZ Adrenalin, který evokuje podmanivé zážitky ze sportovní jízdy. K usednutí za volant vybízí již nezaměnitelný vzhled tohoto SUV kupé v atraktivním metalickém odstínu modrá Tavascan. Celkový dojem umocňují broušená 21“ kola Adrenaline kombinující odstíny černé a měděné barvy, světlomety Matrix LED a osvětlená loga CUPRA na přídi a zádi.

Atmosféra sofistikované sportovnosti panuje také v interiéru Dark Night s tmavě modrým čalouněním a ozdobnými prvky. Elektricky nastavitelná skořepinová sedadla s čalouněním v kombinaci Dinamica/kůže a s pamětí pro uložení polohy poskytnou maximální komfort při cestování na krátké i dlouhé vzdálenosti a perfektní oporu těla při sportovní jízdě. Příjemné prostředí uvnitř vozu dotváří panoramatická střecha a elegantní dekorační osvětlení.

Mohlo by vás zajímat:  V chladném počasí klesá dojezd elektromobilu

Součástí rozsáhlé sériové výbavy je mimo jiné třízónová automatická klimatizace, audiosystém Sennheiser s 12 reproduktory, navigační systém s 15“ displejem, průhledový displej s rozšířenou realitou a nejmodernější konektivita se službami CUPRA CONNECT, bezdrátovým systémem Full Link a bezkabelovou nabíječkou chytrých telefonů. Přístup do zavazadlového prostoru o objemu 540 litrů usnadňuje elektrické ovládání zadního výklopného víka s „virtuálním pedálem“. Na přání dodávaný zimní paket zahrnuje tepelné čerpadlo a vyhřívání všech sedadel, volantu a čelního skla.

Elektricky poháněný model CUPRA Tavascan je zkonstruován na základě platformy MEB koncernu Volkswagen a jeho karoserie má při rozvoru náprav 2766 mm vnější rozměry 4644 x 1861 x 1597 mm. Tavascan zaujme nejen svým vzhledem, ale také souborem nejmodernějších technologií v oblastech pohonu, podvozku, konektivity, bezpečnosti a komfortu. CUPRA bude své první zcela elektrické SUV kupé nabízet ve dvou výkonových verzích: 210 kW (286 k) a 250 kW (340 k).

Na veletrhu e-SALON 2023 vystavená výkonnější verze VZ Adrenalin poskytuje sportovní výkony podpořené maximální trakcí pohonu všech kol a díky využitelné kapacitě akumulátorové baterie 77 kWh umožňuje na jedno nabití dojezd 517 km podle metodiky WLTP. V případě rychlého nabíjení stejnosměrným proudem lze využívat nabíjecí výkon až 135 kW. Z klidu dokáže CUPRA Tavascan VZ dosáhnout rychlosti 50 km/h za pouhých 2,4 sekundy a zrychlení z 0 na 100 km/h trvá pouhých 5,6 sekundy. Jako emocionální a řidičsky orientované SUV kupé je CUPRA Tavascan vybavena technologií adaptivního podvozku DCC Sport, sportovním odpružením a progresivním řízením.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro pohodové zimní cestování s rodinou a přáteli

Hlavní pozornost je u modelu Tavascan věnována také bezpečnosti a komfortu. Z široké škály vyspělých asistenčních systémů mohou řidiči využívat například novou verzi asistenta pro automatizovanou jízdu úrovně 2 s přístupem k datům z cloudu nebo funkci automatizované změny jízdního pruhu zvyšující úroveň komfortu při jízdě na dálnici. Výbava modelu CUPRA Tavascan zahrnuje rovněž vyspělé parkovací funkce včetně asistenta pro dálkově ovládané parkování, RPA (Remote Park Assist), a inteligentního parkovacího asistenta s pamětí pro parkovací manévry. Dokonalý přehled o situaci kolem vozu při manévrování poskytuje 360° kamerový systém Top View.

Zcela nová CUPRA Tavascan je významným krokem v elektrifikaci značky. Rozšiřuje její produktovou řadu elektrifikovaných modelů, která již zahrnuje elektromobil CUPRA Born a plug-in hybridní varianty modelů CUPRA Leon, CUPRA Leon Sportstourer a CUPRA Formentor. Do roku 2025 vstoupí CUPRA do nové éry s dalšími novými elektrifikovanými modely – CUPRA Terramar a CUPRA Raval, které doplní modernizované verze modelů z aktuální produktové řady.

CUPRA patří od svého založení v roce 2018 mezi nejrychleji rostoucí značky na evropském trhu. Svým dílem k tomu v letošním roce přispívá také model CUPRA Born. První 100% elektromobil a aktuálně druhý nejprodávanější model značky CUPRA zaznamenal od ledna do září 32 300 dodaných vozů, což představuje meziroční nárůst 84,3 %. Na veletrhu e-SALON bude tuto modelovou řadu reprezentovat verze CUPRA Born poháněná elektromotorem o výkonu 150 kW (204 k) napájeným ze sady akumulátorů o kapacitě 58 kWh. Tato konfigurace umožňuje podle metodiky WLTP kombinovaný dojezd 425 km. I CUPRA Born klade na první místo potěšení řidiče, což naznačuje již svým zrychlením z 0 na 100 km/h za pouhých 6,6 sekundy.

Mohlo by vás zajímat:  Šťastná trojice: továrna BMW Group v Lipsku vyrobila 3 333 333 automobilů

V Letňanech vystavený Born kombinuje exteriér v odstínu šedá Vapor s interiérem v kombinaci barev černá, šedá a měděná. Bohatou sériovou výbavu doplňuje na přání dodávaný paket Dynamic s adaptivní regulací podvozku DCC, paket Pilot M, který zahrnuje navigační systém s 12“ displejem, systém CUPRA CONNECT Plus, prediktivní adaptivní tempomat, rozpoznávání dopravních značek, Light Assist a zadní parkovací kameru, a prodloužená záruka výrobce na 5 let nebo 100 000 km.

CUPRA Born nabízí možnost zcela bezemisního provozu při nabíjení elektřinou z obnovitelných zdrojů, ale navíc je také prvním modelem značky, který je zákazníkům již předáván s neutrální bilancí emisí CO2 díky využívání energie z obnovitelných zdrojů v dodavatelských řetězcích. Zbývající emise jsou kompenzovány investicemi do ekologických projektů s certifikací podle nejpřísnějších standardů. Snahu výrobce o maximální úroveň udržitelnosti dokládají také použité materiály. Standardní anatomická sedadla jsou například čalouněna tkaninou z příze SEAQUAL®, která se vyrábí z recyklovaných plastů vylovených z moře. Na přání dodávaná anatomická sedadla mají čalounění z materiálu Dinamica®, který se rovněž vyrábí z recyklovaných materiálů.

Značka CUPRA pokračuje v letošním roce v překonávání rekordů. Od ledna do září 2023 předala zákazníkům 170 100 vozů, což je o 55,1 % více než ve stejném období roku 2022 (109 700 vozů). CUPRA tak zaznamenala nejlepších prvních devět měsíců ve své historii a nadále upevňuje své postavení jako jedna z nejrychleji rostoucích značek v Evropě. V září dosáhla CUPRA svého nejlepšího měsíčního prodejního výsledku s více než 23 500 dodanými vozy. Od roku 2018 dodala značka CUPRA více než 450 000 vozidel. Střednědobou ambicí značky je prodávat 500 000 vozů ročně.