České automobilky a jak je ovlivňuje chystaný brexit

České automobilky se postupně připravují na odchod Velké Británie z Evropské unie, což bude mít vliv na jejich ekonomiku. Brexit by se měl uskutečnit už 29. března, parlament ve Velké Británii však zatím neschválil dohodu o podmínkách odchodu a tak našim automobilkám nezbývá nic víc než čekat, což je při důležitosti plánování obchodu jednou z největších nepříjemností.

Česká republika a Británie

Ať už se jedná o vývoz vozů do zahraničí nebo o import, odchod Velké Británie nepřinese pro automobilky nic příjemného. Už nyní nastávají komplikace s nejistotou a případným zpožděním rozhodovacího procesu ohledně brexitu nebo s nevyjednáním příznivých obchodních podmínek. Nejvíce se to týká českých společností:

  • TPCA (Kolín)
  • Škoda (Mladá Boleslav)

Konkrétní dopady

TPCA má 19 procent své produkce určené pro britský trh. Téže Škody se tato změna zajisté dotkne a tak se její už nyní vedení připravuje na různé možné scénáře. Podle mluvčího nejznámější české značky Škoda – Zdeňka Štěpánka „jakékoli další zpoždění v rozhodovacím procesu o brexitu představuje ohrožení investic v automobilovém průmyslu, který je se svými až pětiletými vývojovými cykly závislý na dlouhodobé jistotě plánování“. Na rozdíl od Škody a TPCA například Terramet vlastní rakouský mateřský holding, díky kterému má import zajištěný a tak se ho změny nedotknou v takovém měřítku.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora