Cesta do zahraničí může vyjít pěkně draho. Řada řidičů zapomíná na odlišnou povinnou výbavu

Triangular Sign Accident Wall Girl About Change Wheel

Povinná výbava se může mezi jednotlivými zeměmi lišit. Málokdo ale tuší, co vše by měl mít v autě v zemích, do kterých běžně jezdí. Pokud do daných lokalit vyrazíme jenom s tím, co je povinné u nás v České republice, můžeme mít vcelku nemalé problémy. Na co si dát v konkrétních zemích pozor a na co se připravit?

Německo

Mnoho lidí je zde překvapeno tím, že při vjezdu do konkrétních větších měst je nutné auto vybavit plaketou. Jinak je třeba nechat auto mimo lokalitu daného města. A nejde vždy jenom o užší centra. Pořízení takové plakety naštěstí není nic těžkého a vystaví vám ji v České republice na STK.

Mohlo by vás zajímat:  Na barvě záleží. Netradiční odstín vozu přináší řadu výhod, o kterých ostatní jen sní

Rakousko

Mnoho lidí ví, že v Rakousku je povinné mít reflexní vestu v kabině vozu. Povinná je pouze pro řidiče, u ostatních je dobrovolná. Mnohem větší komplikací může být existence kamery za čelním sklem, jelikož její použití může být v Rakousku nelegální a jako cizinci bychom neměli zbytečně riskovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Polsko

Mnozí do této země míří na nákupy a vůbec netuší, že s každým přejezdem hranic riskují pokutu. To proto, že nemají dostatek reflexních vest – ty jsou v Polsku povinné pro každého pasažéra v autě. Také je povinnou výbavou hasicí přístroj, který u nás v ČR vozí v autě opravdu jenom málokdo.

Mohlo by vás zajímat:  Boj proti korozi je nutné začít ve správnou chvíli. Jinak nastanou zbytečné problémy

Slovensko

I tady můžeme narazit na problémy s reflexní vestou. Povinnost je však víceméně polovičatá. Zákony našich sousedů říkají, že vestu si musí obléknout každý, kdo při nehodě a jiné události vystupuje z vozu. A jelikož sedět například po nehodě na dálnici dál ve voze je velký risk, je namístě, aby byly vesty připraveny pro každého.

Chorvatsko

Známý dovolenkový ráj naštěstí není, pokud jde o povinnou výbavu, až tak drsný jako některé jiné země. Hlavním rozdílem je především nutnost mít druhý trojúhelník, pokud máme za vozidlem zapřažený přívěs.

Mohlo by vás zajímat:  Špatně parkující vůz nemusí poukazovat na řidičovu neschopnost nebo aroganci

Itálie

Také sem míří každoročně davy turistů. Ti, co přijíždí autem, by měli mít na paměti, že pokud jde o vesty, platí stejné nařízení jako na Slovensku. Dále by měli zpozornět cyklisté s nosičem kol na tažném zařízení. Pokud kola převážejí, musí záď vozu označit reflexní destičkou.

Zdroj: https://www.theaa.com/european-breakdown-cover/driving-in-europe/what-do-i-need
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora