Co vás ochrání před srážkou s vlakem? Třeba aplikace

Srážka automobilu s vlakem vyznívá vesměs ve prospěch lokomotivy. A to, že se jedná o velice vážné nehody, ve kterých jde o lidské životy, je jen dalším důvodem, proč vymyslet něco, co by řidiče varovalo. Nová aplikace má své uživatele upozornit na to, že se blíží železniční přejezd (který by mohl znamenat blížící se vlak).

Aplikace je nejen pro řidiče

Ačkoli aplikaci ocení řidiči, ještě více prospěšná bude pro chodce. A to zejména pro takové chodce, kteří mají problémy se sluchem, nebo se sluchátky na uších prochází ulicemi. Autorem této aplikace je student doktorského studia Dopravní fakulty Martin Řezáč. Aby systém fungoval tak, jak má, musí být přejezdy vybaveny speciálním zařízením. V současné době je již mobilní aplikace i toto zařízení hotové a čeká se jen na povolení výroby.

Kdy aplikaci oceníte?

  • Když vám ve výhledu brání počasí (například mlha, nebo vás oslní slunce).
  • Když nedáváte pozor na cestu.
  • Když riskujete a projíždíte přejezd navzdory blikající signalizaci.

Jak bude aplikace fungovat?

Telefon pak bude zavčas (několik desítek metrů) svého majitele varovat, že se blíží železniční přejezd či blížící se vlak prostřednictvím zvukové signalizace. Aplikace pak bude moci i stáhnout hlasitost přehrávané hudby a na displeji zobrazí ikonu, která oznámí, zda se blíží vlak nebo zda je zabezpečovací zařízení v klidu.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora