Hackování vozů Tesla? Bylo velmi úspěšné!

Auto 3193519 960 720[1]

Čínská společnost Tencent Keen Security se rozhodla, že bude testovat systém Tesly modelu 3. Hacknutí proběhlo kvůli zjištění nedostatků, nikoliv například z důvodu krádeže. Proniknutí do bezpečnosti v rámci jejich laboratoře bylo opravdu úspěšné a odborníci se dostali hned k několika možnostem, jak chytrý vůz zmást nebo i zcela ovládnout.

Nabourání se do systému bylo velmi úspěšné

Testování probíhalo v laboratorních podmínkách a programátoři v mnohých případech do vozu nahrávali vlastní kódy, aby objevili jeho slabiny. Některé z jejich pokusů by však byly proveditelné i v běžném režimu na silnici, protože Tesla není vybavena žádným antivirem, natož ochranou „stěnou proti škodlivým kódům“ – firewallem. Firma Tencent Keen Security tak zvládla například:

  • Rozhodit systém rozpoznávání jízdních pruhů a navést vůz do protisměru
  • Vysílat přes gamepad počítačové hry impulz pro změnu směru a jeho udržení
  • Zmást stěrače přes kameru, která slouží k detekci dešťových kapek
Mohlo by vás zajímat:  Jsou auta na vodík naše budoucnost?

Hlavní zájem Tencent Keen Security logicky padl na autopilota testované Tesly Modelu S 75 ve verzi 2.5 a softwarem 2018.6.1. Největším problémem je jednoduchost, se kterou se jim podařilo automobil zmást například v rozeznávání jízdních pruhů, který je prováděn pomocí kamery udržujících jízdu mezi vodorovným značením. Stačilo na silnici nalepit bílé fleky simulující pruhy a vůz se dostal do opačného jízdního pruhu.

Bezpečnostní opatření

Spolehlivé antiviry jsou dnes běžně dostupné pro počítače, mobily, ale u novinky, jako je chytrý vůz, stále jejich výroba pokulhává. Doufejme, že pokus společnosti Tencent Keen Security povede k napravení tohoto problému a zároveň k vychytání různých dalších nedostatků. Jejich výsledky a dobré odvedení práce v oblasti průzkumu bezpečnosti ocenil i sám Elon Musk – šéf Tesly.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora