Jaguar chce platit řidičům. Za co a čím?

pravděpodobnost nejrůznějších dopravních komplikací. Nejen dopravních nehod či kolon, ale vzhledem k rychlejšímu opotřebovávání silnic i množství objížděk a uzavírek. Této skutečnosti se rozhodla využít anglická automobilka Jaguar Land Rover.

Automobilka přichází na trh s novým infotainmentem, jehož funkcí by mělo být právě posílání informací o aktuální dopravní situaci či komplikacích. Již dnes sice existují navigační systémy, které jsou vybaveny podobnými funkcemi, Jaguar ale nabízí svým řidičům za poskytování těchto služeb více – finanční odměnu.

Zvýšení bezpečnosti

Tato nová služba má označení Vehicle-to-Vehicle, jde tedy o komunikaci mezi jednotlivými vozy Jaguar Land Rover. Dopravní informace, které by shromáždil a vyhodnotil systém jednoho vozu, by se automaticky posílaly i do dalších aut této značky. To ale není vše, na základě těchto informací by jednotlivé automobily následně přizpůsobily aktuální dopravní situaci v daném místě například svou rychlost či nastavení brzd a podvozku. Jaguar si tak od této novinky slibuje i zvýšení bezpečnosti jízdy, neboť například kolona za zatáčkou už nebude pro auta s tímto systémem představovat riziko možné nehody – vozidlo o ní bude vědět ještě před tím, než do zatáčky vjede.

Za informace káva či parkovné zdarma

Pokud jde o finanční odměnu za zasílání těchto informací, tak by měl systém fungovat na bázi kryptoměny. Řidiči Jaguaru by za své informace dostávali určitý druh kryptoměny, kterou by si následně mohli vyměnit například za parkovné, kávu na benzinových stanicích či v případě elektromobilů i za dobití baterie.

V současné době již naplno běží testování prvních vozů s touto novinkou a pracuje se i na možnosti komunikace tohoto systému například s mýtnými branami na dálnicích, aby se dal v budoucnu využít i k platbě dálničních poplatků.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora