Jaguar staví pět prototypů C-X75

I když by se mohlo zdát, že koncept britské automobilky Jaguar nazvaný C-X75 bylo jen podařené dílo s úspěchem vystavované v roce 2010, nyní to vypadá tak, že se dostane i do malosériové výroby. Jaguar totiž údajně začal se stavbou pěti prototypů určených pro testování aerodynamických schopností vozidla a především pro testování pokrokové pohonné jednotky. Duchovní nástupce Jaguaru XJ220 tak evidentně konečně dostal zelenou.

Původní koncept o výkonu skoro 780 koní byl poháněn hned čtveřicí elektromotorů, kterým dodávaly šťávu lithium-iontové baterie. Ty byly napájeny skrze dvojici plynových turbín namísto konvenčního čtyřtaktního spalovacího motoru. Současná verze bude spoléhat na přeplňovaný čtyřválec o zdvihovém objemu 1,6 litrů, který ve spolupráci s dvojicí elektromotorů bude disponovat výkonem 373 kW (507 koní). Hybridní pohonná jednotka bude navíc propojena s jednostupňovou převodovkou a bude roztáčet kola zadní nápravy. Chybět navíc nebude ani systém KERS vyvíjený ve spolupráci s teamem Williams F1, jenž bude dobíjet baterie. A zatímco koncept dokázal zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,4 vteřiny, novinka by tento čas měla srazit pod 3 vteřiny. Maximální rychlost by pak bez větších problémů měla přesáhnout číslovku 320.

Mohlo by vás zajímat:  Camal Studio - Koncept Tributo odhalen!

Nový supersportovní Jaguar by se měl začít prodávat v roce 2014 za zatím blíže nespecifikovanou cenu. Podle všeho by však s největší pravděpodobností měla atakovat hranici jednoho milionu eur.