Jak nenaletět při koupi ojetého vozu online?

Online,shopping,concept.,close Up,of,hands,using,touch,screen,smartphone

E-shopy s auty se staly realitou a nedílnou součástí trhu s novými i ojetými vozy. I když se v současné době stále najde celá řada lidí, kteří si nedovedou koupi auto představit jinak, než v prodejně nebo kamenném autobazaru, online prodej už se pevně etabloval a byla by chyba vybírat auto bez toho, abyste si prošli i nabídku online prodejen s ojetými vozy. Pokud máte pochybnosti o spolehlivosti takového způsobu nákupu vozu, vězte, že rizika nejsou větší než v klasickém autobazaru. Na co si tedy dát pozor?

E-shop vybírejte stejně jako klasický autobazar

V době před existencí online obchodů s auty jste pravděpodobně nekupovali auto tak, že jste přišli do první bazaru, který se vám připletl do cesty, aniž byste si o něm něco zjistili. A stejné je to s online obchody. Pravidlo, které zdaleka neplatí jen pro autobazary velí jasně: nakupujte u prověřených firem.

Mohlo by vás zajímat:  Poklice na kola ještě nejsou z módy. Vyberte si ty nejvíce stylové

Zní to snadno a logicky, jak ale zjistit, zda je daná forma opravdu dostatečně prověřená? I zde bude mít hlavní slovo internet, procházejte diskuse, hodnotící weby, čtěte o zkušenostech ostatních zákazníků. Projdete-li si např. recenze Carvago zjistíte, že pozitivní zkušenosti jednoznačně převládají. Snadno si to potom ověříte i na jiných webech a získáte představu o tom, co můžete od firmy čekat.

Chtějte podrobnou prohlídku a pohlídejte si smlouvu

Solidní online prodejci aut dají svým zákazníkům výsledky komplexní prohlídky vozu včetně dat z měření, fotodokumentace apod. I to je znamená, že to s vámi prodejce myslí dobře a jde mu opravdu o spokojenost zákazníka. Neřešte proto, jak vypadá mechanik na fotce na webu autobazaru nebo jaké má sluneční brýle a zajímejte se o skutečnou náplň služeb, které vám firma poskytuje.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek AdBlue zavinila hlavně panika. Ceny začínají klesat a počet čerpaček s tankovaným AdBlue vzrostl o třetinu

Při každém nákupu na e-shopu má zákazník možnost vrátit zakoupené zboží do 14 dnů od koupě, a to bez udání důvodu. V tom spočívá velká síla online nakupování jakéhokoliv zboží, auta nevyjímaje. Problém ale samozřejmě může zůstat po tuto dobu skryt a objevit se až uplynutí této lhůty. Proto je potřeba mít férovou kupní smlouvu na auto. Férová firma vám samozřejmě nabídne i férovou smlouvu, je ale vždy třeba si jí pečlivě zkontrolovat a v ideálním případě se o jejím znění poradit s odborníkem.

Mohlo by vás zajímat:  Hluk v autě může být nezdravý i nebezpečný

Nakupovat auta online, nebo ne?

Nákup ojetého auta online má celou řadu výhod, v první řadě jde o pohodlí, které online nákupy nabízí. Také zákonná lhůta 14 dnů na vrácení je výhodou a představuje pro zákazníka jistotu. Velké online bazary navíc nabízí opravdu velký výběr vozů z celé Evropy a zákazník má tak z čeho vybírat.

Pokud zákazník dodrží obecně platná pravidla, bude nakupovat u prověřených firem a dá si pozor na obsah smlouvy, všem problémům se tak dokáže vyhnout.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora