Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Častěji označované jako povinné ručení. Známý pojistný produkt, jehož výběr by neměl podcenit žádný motorista. Jak z důvodu ochrany, tak i pro možnost zajímavé finanční úspory.

I když nám současná legislativa přikazuje mít tuto pojistku sjednánu, stále máme volné ruce v tom, jak bude vypadat a u koho bude sjednána. S tím pochopitelně souvisí i to nejdůležitější – cena. Kolik se dá na povinném ručení ušetřit a jak na to?

Mohou to být i tisíce korun ročně

Když už něco musíme mít, proč nezajistit, aby to bylo co nejvýhodnější? To platí i o pojistce, které většina motoristů neřekne jinak, než povinné ručení. Ceny u jednotlivých pojišťoven se výrazně liší. To je dáno nejenom jejich cenovou politikou, ale je to dáno také charakteristikou jednotlivých produktů. A také tím, jaký řidič je osoba, která pojistku sjednává. Výsledkem může být to, že správně sjednané pojištění může ušetřit i několik tisíc korun ročně. A protože auto obvykle máme celý život, zůstane v peněžence slušná sumička, kterou lze jistě využít lépe, než ji poslat na účet pojišťovnám.

Srovnání pojistek jako první krok

Je chybou sjednat si pojistku přímo v bazaru, v autosalonu, nebo na pobočce pojišťovny. Proč? Protože nemáte na výběr. Je vám nabídnuto pouze několik produktů konkrétní pojišťovny, bez možnosti zvolit jinou. Proto je vhodné využít nezávislých online kalkulaček. Přesně takový je i Srovnátor, který vám ukáže prvotní orientační cenu pojistky i bez nutnosti zadávání osobních údajů. Tato rychlá kalkulačka povinného ručení se hodí ve chvíli, kdy chcete mít určitou představu o tom, kolik by pojistka mohla stát.

Nakonfigurujte si produkt dle svých potřeb

Nejenom možnost vybrat konkrétní pojišťovnu je cestou k výhodné pojistce. Jsou tu ještě jednotlivé charakteristiky pojištění. Někomu stačí úplný obyčejný základ, jiný se neobejde bez připojištění, asistencí a dalších služeb. I zde je prostor, jak se dá vhodnou konfigurací pojistného produktu ušetřit, a přitom mít ochranu přesně takovou, jaká je vyžadována. To vše s jistotou zvážit a nastavit vše v klidu, z pohodlí domova, kdykoliv budete potřebovat.

Mohlo by vás zajímat:  Populární Ford s litrovým motorem selhal v testu známého německého časopisu

Jste tu vy a vaše auto

O ceně pojištění často rozhodujete i vy sami. V první řadě tím, jaké auto si pořídíte. I když se to může jevit jako nespravedlivé, stále platí, že čím nižší objem motoru, tím výhodnější pojistka – alespoň k něčemu je proklínaný downsizing dobrý.

A potom je tu také bonus a malus. První hodnota je příznivější. Ukazuje výši slevy, kterou lze získat dlouhodobým ježděním bez nehod. Může být i několik desítek procent, což je ve výsledné ceně dosti znát. Na opačné straně však stojí malus – ten pojistku naopak zdražuje a týká se těch, kteří často bourají. Proto je dobré myslet na opatrnost na silnicích. Prospěje to vašemu zdraví, i vaší peněžence.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora