Končí vám platnost řidičského průkazu? Podle Ministerstva dopravy není výměna nutná

Řidičské průkazy mají pevně stanovenou platnost. Když se tento termín blíží, je na místě podat si žádost o nový. A to buď osobně, nebo také online. Ne ve všech situacích je ale nutné propadnutí řidičského průkazu řešit. Podle Ministerstva dopravy, které již o novém nařízení informovalo všechny úřady obcí s rozšířenou působností, stanice technických kontrol a krajské úřady, nejsou návštěvy úřadů kvůli výměně nezbytné.

Prodloužení o 10 měsíců

Komu končí platnost řidičského průkazu, nemusí se nijak výrazně znepokojovat, což potvrzuje také Ministerstvo dopravy. To potvrzuje i prodloužení platnosti o 10 měsíců. Za tím však nestojí naše vláda, ale Evropská unie, která schválila takzvaný Omnibus II. Tedy soubor výjimek pro motoristy, které vedou ke snaze snížit mobilitu obyvatelstva a tedy lepšímu zvládnutí pandemické situace.

Zdroj obrázku: Freepik

Jasně dané termíny

Připomeňme, že Evropská unie schválila v minulosti takzvaný Omnibus I, který prodlužoval platnost řidičských průkazů propadlých v termínu od 1. února do 31. srpna 2020 o 7 měsíců. Navazující Omnibus II se vztahuje na doklady propadlé v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Jejich platnost je prodloužena o 10 měsíců. To v praxi znamená, že komu tento měsíc končí platnost řidičského oprávnění a ještě si nežádal o nové, má možnost dlouhého desetiměsíčního odložení.

Nejenom platnost řidičských průkazů

Omnibus II se však nevztahuje jenom na řidičské průkazy a jejich platnost. Vztahuje se také na platnost technických prohlídek nebo licencí. I zde potom platí zmíněná desetiměsíční lhůta, která se počítá od konce původní platnosti. Pokud ta nastává právě nyní, v měsíci červnu, má motorista slušných 10 měsíců na to, aby zařídil vše potřebné. Do té doby může dle Ministerstva dopravy jezdit zcela legálně a s Policií ČR by neměl být problém – byla o tomto novém nařízení také informována.

Zdroj: https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Platnost-ridicskych-prukazu-a-STK-je-prodlouzena?returl=/Media

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora