Majitelé elektromobilů nemají dobré vyhlídky. Zdražování elektřiny je donutí využít veřejné nabíječky, kterých je málo

Současný vývoj cen elektřiny dělá vrásky na čele všem majitelům elektrických aut. Z dopravního prostředku, který jezdil za drobné, se stává auto, které sice stále jezdí oproti spalováku levněji, ale rozdíl už není tak výrazný. Elektřina letí nahoru, což se samozřejmě podepíše na vyšších nákladech za ujetý kilometr. A návratnost investice do elektrického auta se prodlužuje.

Méně výhodné domácí nabíjení

Stoupající ceny energií postupně postihnou každou domácnost. Současní dodavatelé stávajícím zákazníkům navyšují ceny, někteří dodavatelé dokonce krachují a posílají své odběratele jinam. Ti se za každou cenu snaží získat elektřinu co nejlevněji, ale vzhledem k vývoji cen se to moc nedaří. Velmi výhodné domácí nabíjení se tak může stát něčím, co zcela zanikne. Je sice pravdou, že tarify určené například pro elektromobilitu nebo pro majitele tepelného čerpadla budou vždy levnější než standardní. Ale i ty půjdou postupně nahoru.

Zdroj obrázku: Freepik

Cesta k veřejným nabíječkám?

Vzniká tak velmi zajímavý paradox. Dá se očekávat situace, že někteří majitelé elektromobilů mohou být klidně hnáni k veřejným nabíječkám, jelikož doplnit u nich šťávu bude levnější než doma. Například u ČEZ lze v rámci nejvýhodnějšího tarifu získat kWh za 3,5 Kč. V případě PRE se lze dostat na cenu 4 Kč za kWh. Jde o cenu konečnou, bez dalších doplňkových plateb, ze kterých se běžně skládá elektřina odebraná doma. V tu chvíli může dojít k problému, kterým je u nás nedostatečná infrastruktura. Nabíječky začnou být obsazeny, a to je problém hlavně pro ty, kteří ji chtěli využít na své delší cestě. Bude obsazena těmi, kteří by za normálních okolností nabíjeli doma.

Ztráta komfortu v honbě za úsporou

Jít lze ale ještě dál. Stále jsou místa, kde se dá nabíjet zcela zdarma. Například nabíječky u obchodů Lidl nebo pomalé nabíjení u stanic ČEZ postavených na parkovištích obchodů Kaufland. Mnozí tak mohou klidně cestovat přes celé město a čekat dlouhé hodiny jen proto, aby si bezplatným nabíjením kompenzovali současný růst energií.

Zdroj: https://theconversation.com/how-rising-wholesale-electricity-prices-will-affect-the-switch-to-electric-vehicles-168304