Na dálnicích v Česku se objevily nové značky – varují před vjezdem do protisměru

Od pátku 8. března můžeme na vybraných úsecích na českých dálnicích najít úplně nové značení, které silničáři umístili hned v několika lokalitách. Tabulky varují před vjezdem do protisměru, jenž je velice ohrožující pro řidiče samotné i pro ostatní vozidla, přesto k němu často dochází a představuje jedno z největších rizik, jaké může při jízdě na dálnici nastat.

Značky „protisměr“, které pomáhají bezpečnosti

Podobné varování je již nyní běžné na dálnicích v zahraničí, konkrétně v Rakousku, na Slovensku, v Chorvatsku a na Slovinsku. V České republice se však jedná o novinku. Kromě upozornění, o jak nebezpečnou situaci se jedná a toho, že by měli řidiči dbát zvýšené opatrnosti, značky na sobě mají i jednoduchý návod, co v nastalé situaci dělat:

  • Zastavte na krajnici
  • Zapněte varovné blinkry
  • Utečte s vestou za svodidla
  • Volejte 158

Kde tabulky můžeme najít?

Nové značení „pozor na jízdu v protisměru“ bylo umístěno celkem na čtyřech místech a to u dálnic D1 (sjezd na 41. kilometru od Prahy a na 357. kilometru od Brna), D2 (nultý kilometr z centra Brna) a D6 (exit 146 od Karlových Varů). Další tabulky mají přibývat. Nebude se však jednat o plošné zavedení – upozornění zůstane jen u rizikových úseků, aby nedošlo k takzvané provozní slepotě. Lokality jsou doporučovány policií České republiky.

Jízda v protisměru na dálnici

Mezi nejnebezpečnější situace, které mohou na dálnici nastat, patří právě jízda v protisměru. Díky mantinelům a nízké hustotě exitů není možné zařazení do svého správného směru a otáčení se o 180 stupňů je velice riskantní. Navzdory tomu policie ročně zaznamená na 300 takových případů. Některé naštěstí končí dobře, jiné mívají až smrtelné následky – příkladem může být čelní srážka s protijedoucím vozidlem Jana Kočky mladšího, která se odehrála na D11 na Nymbursku.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Auta od internetového giganta Alibaba? Za pár let realita