Na zamrzlý zámek raději rozmrazovač, než horkou vodu či zapalovač

Přišli jste k autu a zámek je zamrzlý? Rozehřívání zapalovačem či snad horkou vodou doporučujeme vynechat. Způsobí více škody než užitku. Jsou lepší metody, jak se do auta bezproblémově dostat. Pokud nemáte dálkové ovládání a auto odemykáte klíčkem, je tu doba, kdy se zamrzlý zámek bude objevovat stále častěji. Denní teploty nad bodem mrazu způsobí zatečení vody a ty noční pod nulou zase to, že zámek zamrzne. A jak se do něj dostat?

Toto raději nedělejte

Mnoho řidičů použije svůj zapalovač. Tím si však můžete poškodit karoserii, nehledě na to, že sice povolíte led, ale voda v zámku stále zůstane, a tak budete muset rozmrazovat den co den. Stejné je to i s horkou vodou. Tou můžete poškodit karoserii auta a také způsobíte, že vody v zámku bude ještě více než před tím. Raději doporučíme modernější metody, založené na chemii nebo elektřině.

Chemické rozmrazovače zámků

Osvědčená cesta, jak na zamrzlý zámek. Chemické rozmrazovače existují ve dvou provedeních. Může se jednat o tekutin, nebo se může jednat o gel. V obou případech je cílem dostat produkt přímo do zámku. Zde dojde k rozmrazení, ale i k tomu, že je voda naředěna ethanolem, a tak by k opětovnému zamrznutí nemělo dojít. Zámek by měl bez zamrzání sloužit zhruba několik týdnů. Jakmile opět zamrzne, postup opakujte.

Elektrické rozmrazovače zámků

Druhou variantou jsou elektrické rozmrazovače. Jde o jednoduché zařízení, nejčastěji na tužkové baterie. Jeho součástí je kovový trn, který se zasune do zamrzlého zámku. Po aktivaci zařízení se začne trn zahřívat a tím dojde k eliminaci ledu. Voda se postupně vypaří nebo odteče, a tak by zde neměla dále zamrzávat.

Pomocníky mějte u sebe, nikoliv ve voze

Nezapomeňte na to, že elektrické i chemické rozmrazovače zámků je třeba mít vždy u sebe. V kapse u bundy, nebo doma u klíčů. Pokud je máte uvnitř vozu, tak vám jsou v případě zamrzlého zámku zcela na nic.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora