Na ženevském autosalonu se představí i Jaguar XFR-S Sportbrake

Málokdo by čekal, že Jaguar připravuje ostrý model XFR-S i v provedení praktického kombi. Vše prozradil uniknuvší teaser, který nadchl spoustu fanoušků aristokratické značky. Poté už neměla automobilka na výběr, a proto se konalo odhalení ještě před výstavní premiérou v Ženevě.

Nový Jaguar XFR-S Sportbrake je tak připraven konkurovat například Audi RS6 Avant nebo Mercedesu E63 AMG Estate. Tím nejzajímavějším je pochopitelně zvolený motor, avšak žádné překvapení se nekoná. Ve verzi Sportbrake nalezneme stejnou pohonnou jednotku jako v sedanu XFR-S, čili přeplňovaný 5,0litrový osmiválec o výkonu 550 koní a točivém momentu 680 Nm. Veškerá síla je přenášena na zadní nápravu skrze osmistupňovou samočinnou převodovku s technologií Quickshift.

Mohlo by vás zajímat:  Alpina pokračuje v produkování nových modelů

I když je to kombi, má skvělé dynamické parametry. Zrychlení na stovku se uskuteční za 4,8 sekundy a dosáhne elektricky omezené maximální rychlosti 300 km/h. Co se týká spotřeby paliva a emisí CO2, mluvíme o cifrách – 12,7 l/100 km a 297 g/km.

Jaguar zmiňuje, že vývojový tým musel přepracovat zadní odpružení, aby si dokázalo lépe poradit s přidanou váhou. Upraveny byly pružiny a naladění adaptivních tlumičů. Dále bylo také přepracováno nastavení aktivního elektronického diferenciálu a dynamické kontroly trakce, zatímco o zastavení se starají odvětrávané kotoučové brzdy o průměru 380 mm vpředu/376 mm vzadu se speciálními větrnými kanály vedoucími chladící vzduch zpod těla vozu.

Mohlo by vás zajímat:  Klasický Golf GTI dělá stále radost

Praktické XFR-S Sportbrake disponuje stejnými 20palcovými koly Varuna jako má sedan, které jsou obuty do pneumatik Pirelli o rozměru 265/35 vpředu a 295/30 vzadu. Na britském trhu bude nový Jaguar XFR-S Sportbrake k dispozici od 1. dubna 2014, jehož cena bude startovat na částce 82 495 liber (v přepočtu asi 2,73 milionu korun).

Zdroj: Jaguar