Nedal přednost na kruháči a způsobil nehodu. Policie ale potrestala druhého řidiče

Každý má zafixováno, že když vjíždí na kruhový objezd, dává přednost. Ne vždy je to pravidlem a jsou situace, kdy je to přesně naopak. Tento příběh to může jasně demonstrovat a hlavně se může stát i vám. I když na kruhovém objezdu způsobíte nehodu, protože jste při vjezdu nedali přednost, budete to vy, kdo je v právu a pokutu dostane ten, co do vás naboural. Jak je to možné?

Důležité je sledovat značky

Dnes bereme kruhový objezd jako naprostou samozřejmost. Nehledíme ani na to, jakými je osazený značkami. A to může být velká chyba. Ty totiž jasně upravují přednosti na kruhovém objezdu. Běžně se setkáme s tím, že před kruhovým objezdem je značka právě pro jeho označení, doplněná značkou Dej přednost v jízdě. Takto je označena v podstatě většina kruhových objezdů a právě na nich platí to známé, že přednost mají ti, co po něm jedou a ten kdo na něj najíždí, jim přednost dává.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jsou ale i kruhové objezdy, které jsou označené pouze značkou kruhového objezdu. Značka Dej přednost v jízdě na nich chybí. A to rázem zcela mění přednosti. V tu chvíli platí klasická přednost zprava. To znamená, že ten co na kruhovém objezdu jede, musí dávat přednost tomu, kdo na něho najíždí. Toto si moc lidí neuvědomí a tak na takových kruhových objezdech vznikají nehody. A co více, řidiči jsou často překvapeni, kdo je viníkem takových nehod a kdo udělal něco špatně.

Je třeba velká obezřetnost?

Pokud nyní máte obavy, kolik kruhových objezdů jste projeli špatně a kolik nehod jste mohli způsobit, uklidníme vás. Takových kruhových objezdů, které by nebyly osazeny oběma značkami, je minimum. Zažitá přednost na kruhových objezdech je brána jako standard a proto je i klasicky označován. Někde ale může dojít k situaci, kdy značka přednosti bude chybět. Záměrně, krátkodobě, nebo z důvodu určité laxnosti silničářů. A tady opravdu pozor, jelikož přednost na kruhovém objezdu se rázem mění. Bohužel, moc lidí to netuší.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora