Někdy můžeme natankovat víc paliva, než se dle výrobce do nádrže vejde. Důvodů je několik

Málokdo tuší, že při tankování může do svého vozu načerpat více paliva, než jaký objem má nádrž. Tento fakt potvrzují zkušenosti mnohých, kteří něco takového zkusí. Jak je to možné? Ne proto, že by se snad palivo někde ztrácelo nebo že by auto mělo ještě nějaký skrytý zásobník. Důvodů je hned několik, a když se dají dohromady, není problém načerpat víc, než je uvedený objem nádrže.

Velikost nádrže nemusí odpovídat

V první řadě je třeba říci, že i když výrobce uvádí určitý objem nádrže, tak tato hodnota nemusí být úplně přesná. Stejně jako u čehokoliv jiného, tak i tady mohou být různé odchylky. To znamená, že ve skutečnosti může být nádrž objemově větší, než je uvedeno v papírech. Logicky se tak do ní dá z tankovací pistole natlačit více paliva, než chceme. Nepočítejte, že by to byly desítky procent, ale v některých případech to klidně mohou být i jednotky.

Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomínejme na teplotu

Kdo si ještě pamatuje pár hodin fyziky ze základní školy, ten jistě ví, že teplota může mít vliv na rozpínavost materiálů. To se týká také automobilových nádrží. V letních dnech, kdy teploty stoupají až k tropickým hodnotám, se může nádrž vlivem těchto teplot mírně zvětšit. Tedy zvětšit i svůj objem. K čemu dojde, je opět jasné, tedy že načerpáme více, než kolik je její uvedený objem. Roli zde hraje především samotná teplota, ale i to, jak velká nádrž ve voze je.

Jak se objem nádrže měří?

Vliv má i to, jak se objem nádrže měří. Tedy kde je ona horní hranice, která je považována za určitý strop. A to, co je nad tím, už se nemusí do celkového objemu počítat. Pokud tedy netankujeme po první cvaknutí pistole, ale snažíme se do nádrže vecpat, co to jenom jde, klidně se nám do ní vejde i několik litrů navíc, bez obav z toho, že by snad palivo vyteklo vedle. Jenom pozor na s tím spojená rizika, protože tankovat úplně plnou není vždy vhodný postup.

Zdroj: http://www.s-oil7.net/eng/knowledge/expert/view.jsp?seq=79