Ostatní země jdou tvrdě proti stáčení tachometrů, ale u nás v ČR si z toho nikdo nedělá těžkou hlavu

002

Stav tachometru je jedním z parametrů, na který hledíme, když kupujeme ojetinu. I to je jeden z důvodů, proč se prodejci aut snaží, aby jejich vozy měly na ukazateli co nejvíce. Ne tím, že majitelé těchto vozů budou jezdit jenom minimálně, ale tím, že tachometr takzvaně stočí. Jde sice o praktiku, která není legální, ale statistiky ukazují, že si z toho moc lidí hlavu nedělá. I kvůli legislativě a trestům, ve kterých zaostáváme nejenom za západem Evropy. I proto je u nás stále těžší najít auto, které by stočený tachometr prokazatelně nemělo.

Mohlo by vás zajímat:  V Kvasinách padl rekord, ke kterému pomohl i nový Superb iV

Poslední novelizace se ukázala jako neefektivní

Pokud jde o řeči, tak Česká republika bojuje proti přetáčení tachometrů celkem výrazně. Stále dokola se mluví o tom, že je to problém, proti kterému se musí zakročit. Zatím poslední novelizace, která jenom zvýšila pokuty za tento přestupek, se ukázala jako neefektivní. Jak proto, že jde stále jenom o přestupek, a nikoliv trestný čin, tak i proto že i přes riziko pokuty se to lidem stále ještě vyplatí. Hlavně proto, že tachometry málokdy přetáčejí jednotlivci, ale jde o dílo větších skupin.

Mohlo by vás zajímat:  Koronavirus dopadá na firmy, ty hledají úspory v palivech i výhodnějších pojistkách
Zdroj obrázku: Pixabay

Belgický Car Pass jako ideální řešení

Se zajímavým řešením přišla Belgie. A to nikoliv v nedávné době, ale už před 15. lety. Zavedla takzvaný Carr Pass. Jedná se o virtuální dokument auta, jakýsi certifikát, do kterého se zapisuje stav najetých kilometrů. A to jak při technické kontrole, ale při jakékoliv návštěvě servisu, ať už jde o opravu, nebo garanční prohlídku. Jednoduché řešení, které přetáčení kilometrů téměř vymýtilo.

Už i na Slovensku

Tímto certifikátem každého vozu se inspirovali také na Slovensku, kde byl Car Pass taktéž zaveden, jako osvědčený účinný bojovník právě proti přetáčení kilometrů. I tady to podle prvotních čísel vypadá, že se boj proti nepoctivým prodejcům ojetin daří a počet vozidel s prokazatelně přetočeným tachometrem jde výrazně dolů.

Mohlo by vás zajímat:  Některé triky prodejci aut často opakují, kupující je tak může včas odhalit

U nás pouze pokuta

A jak je tomu v současné době u nás? Od novelizace od 1. října 2018 může být viníkovi uložena pokuta ve výši až 500 000 Kč. Nezapomínejme však na to, že se takový čin musí dané osobě nejprve prokázat.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora