Počet nehod na křižovatkách ve městech roste kvůli nepřehlednému provozu a změnám na silnicích

Car Accident Road Being Signaled

Stále více aut, navíc robustnějších SUV na úkor drobnějších hatchbacků, větší počet mladých nezkušených řidičů i seniorů s pomalejšími reflexy a také neuspokojivý stav vozovek. To jsou hlavní důvody, proč počet drobných nehod ve městech po propadu v dobách protipandemických uzavírek znovu prudce roste. Nebezpečí číhá zejména na městských křižovatkách, kde se sbíhá více ulic nebo do kterých zároveň zasahují tramvajové či trolejbusové linky. Kde většinou dělají čeští řidiči chybu?

Tramvaje i chodci mají přednost

Roste počet nehod, ve kterých hrají roli jiní účastníci provozu než řidiči osobních aut. Kromě tramvají to jsou stále častěji také chodci, ale i jezdci na koloběžkách nebo cyklisté. Koloběžkáři a cyklisté přitom nemají na rozdíl od chodců přednost, pokud křižovatku přejíždějí na přechodu pro chodce, není-li přechod zároveň přejezdem cyklostezky. Tramvaje pak mají přednost vždy, už jen proto, že zabrzdit mnohatunovou tramvaj plnou cestujících není nic jednoduchého.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek čipů proklínají především zájemci o nové auto. Hlavní důvod ne každého napadne
Zdroj obrázku: Freepik

Sledování auta před sebou

V autoškole, ale i praxí se učíme, že je třeba sledovat vůz jedoucí před námi. To je sice pravda, ale na komplikovaných křižovatkách je třeba mít přehled o celkové situaci, která může být dost nepřehledná. I kvůli výše zmíněným cyklistům, koloběžkářům a chodcům. Projede-li auto před námi křižovatkou hladce, neznamená to automaticky, že jej můžeme slepě následovat. To platí primárně při odbočování, ale v některých případech i při jízdě rovně.

Jízda po paměti

Podobným nešvarem jako v předchozím odstavci je jízda takzvaně po paměti. Týká se hlavně zkušenějších řidičů, které postihuje hlavně na dobře známých místech. Dotyční přestávají věnovat pozornost dopravní situaci a jedou tak, jak jsou zvyklí. Ale i křižovatky se mění, například kvůli opravám a objížďkám, nebo zkrátka jen z rozmaru magistrátu či obecního úřadu. Jízda po paměti tak může být nebezpečná.

Zdroj: https://www.admiral.com/magazine/news-and-current-affairs/pedestrian-crossing-confusion-behind-increase-in-accidents-on-UK-roads
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora