Podezřelé inzeráty na auta lákají důvěřivce. Nenechte se napálit

Ecommerce 2301933 1280

Falešný inzerát na auto se pozná lehce. Přitom se důvěřivci stále nepoučí. V České republice se každý rok registruje více než 150 tisíc ojetých aut. Z takového počtu lidí se vždy najdou i podvodníci, kteří se snaží nekalým způsobem dostat z důvěřivých zájemců peníze. Zjistěte, jak podobné inzeráty odhalit.

Podezřele nízká cena může mnoho vypovědět.

Prvním záchytným bodem, kterého byste si měli všímat, je cena. S automobily, které se inzerují za podezřele nízkou a nerelevantní částku je většinou něco špatně. Za podezřele nízkou cenu nepovažujeme pouze částku o pár tisíc nižší, než jsou ostatní inzeráty na stejný vůz. Většinou se bavíme o desítkách až stovkách tisíc pod cenou. Nesnažte se za každou cenu ušetřit, ne vždy se to vyplatí. Na extrémně nízké ceny nereagujte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nenechte si namazat med kolem pusy!

Některé falešné inzeráty lze rozeznat do několika vteřin po zobrazení. Jiní podvodníci mohou být mazaní a svůj podvod mít do detailu promyšlený. Většinou k popisu, proč automobil prodávají za tak nízkou cenu, bývá důvod, že potřebují nutně finance. Dokáží si vymyslet srdceryvný a neprůstřelný příběh. Například že je vyhodili ze zaměstnání, nebo že jejich dcera potřebuje finance na vlastní svatbu. Mnohem častá výmluva na rychlý prodej vozidla pod cenou je to, že se majitel stěhuje do své vlasti. Dost často až za oceán a své vozidlo si sebou brát nemůže. Někteří podvodníci tento problém spojují s tím, že jsou cizinci a proto také píší lámanou češtinou.

Mohlo by vás zajímat:  S příchodem teplých dnů ztrácí řidiči ostražitost. I malá nehoda tak může končit fatálně

Lámaná čeština u popisu v inzerátu? Ruce pryč.

Podvodníci se snaží vysvětlit problém špatné češtiny tím, že nejsou Češi a stěhují se do své rodné země. Text si přeloží v automatickém překladači. Doporučujeme od podobných inzerátů dát okamžitě ruce pryč. I za předpokladu, že by se o falešný inzerát nejednalo, domluva a případné řešení potíží spojených s koupí vozidla od takové osoby bylo komplikované.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nebojte se zavolat si.

Většina inzerentů přikládá k inzerátům i své vlastní telefonní číslo. Pokud číslo nenajdete, berte to jako varování. Je pochopitelné, že lidé nechtějí řešit osobní záležitosti pomocí hovoru například v pracovní době. Pokud ale inzerent odmítne hovor, i když mu nabídnete, že si zavoláte v jeho požadovanou dobu, od inzerátu můžete pokračovat na další. V případě, že hovor proběhne, dávejte pozor, jakým stylem protistrana komunikuje. Pokud hovor působí nepřirozeně, nebo se inzerent snaží o informacích ohledně vozidla mlžit, či neustále chodí kolem horké kaše, měli byste zbystřit. Nikdy nevěřte inzerátu, u kterého neproběhne hovor. Na pouhou e-mailovou komunikaci nikdy nespoléhejte.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle účastníky provozu nikdo na silnici potkat nechce. Když se objeví, je třeba se obrnit

Vše prověřte, vemte si svého automechanika.

Detailně si prověřte, o jakého člověka nebo společnost se jedná. Využijte internetové vyhledávače, využijte také sociální sítě. U podvodných inzerátů je totiž dost možné, že inzerovaný člověk nebo firma vlastně ani reálně neexistuje. Za pozornost také stojí sledovat SPZ automobilu. Pokud je poznávací značka zakrytá, rozmazaná nebo nečitelná, zjistěte si od inzerenta proč tak učinil. Pokud se navíc pokusíte vyhledat jméno nebo telefonní číslo na internetu, může se stát, že narazíte přímo na upozornění, že se jedná o podvod. Za předpokladu, že se rozhodnete jít se na vůz podívat osobně, nejlepší možné řešení je vzít s sebou i svého automechanika. Odborník totiž může takto přijít na spoustu nedostatků a skrytých vad.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pouze jedna fotografie nestačí!

Základem každého inzerátu, který by měl vy potenciálním zájemci vzbuzovat důvěru, jsou detailní fotografie. Vhodné je, když v inzerátu naleznete fotografii ze všech úhlů vozidla z venčí a fotografie interiéru. Nesmí chybět palubovka, sedačky ani kufr. Kvalitně pořízené fotografie poskytnou detailnější představu o vizuálním stavu vozidla a dokazují to, že inzerent nemá co skrývat. Zjistíte tak minimálně to, v jakém stavu je například lak vozidla, nebo jak moc opotřebované jsou sedačky. Falešné inzeráty velmi často používají pouze jednu fotografii, mnohokrát ještě ve velmi malém rozlišení, nebo bývá rozmazaná. Ověřit si také můžete, zda fotografie je skutečně inzerenta. Stačí obrázek nahrát do vyhledávače obrázků Google, který vám zobrazí vizuálně podobné obrázky. Ty vás mohou dovést i k ostatním inzerátům.

Mohlo by vás zajímat:  Projektor řešící výhled přes sloupky: V praxi nepoužitelná věc

Platba předem nebo záloha? Pozor!

Pokud inzerce bude požadovat buď, zálohu nebo platbu předem, jedná se o jednání, na které byste nikdy neměli přistoupit. Před zaplacením si vůz vyzkoušejte a nechte si jej důkladně prověřit. Podvodníci jsou vychytralí a dokáží nalézt kreativní způsoby, abyste si získali jejich důvěru. Někteří jsou dokonce schopni zaslat kopii falešných dokladů, založit si falešné profily na sociálních sítích a webové stránky jen proto, aby působili důvěryhodně. Obecně platí “lepší holub v hrsti, než vrabec na střeše”. Vždy uděláte lépe, pokud ojetý vůz zakoupíte od člověka, který nic neskrývá a nemusí mlžit informace o automobilu.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora