Postarejte se o svou motorku před zimou správně

Young Happy Guy Taking Care Cleaning His Motorcycle Outdoors Drying Ruby Colored Motorcycle With Blue Cloth

Léto je za námi, dny se krátí a počasí je den ode dne sychravější. Projížďky na motorkách, ale i dalších jednostopých strojích postupně přestávají být příjemné, a jak navíc silnice zasype kluzké tlející listí, nebo dokonce první námrazy, přestanou být také bezpečné. A tak přichází období, ve kterém začnou motorkáři ukládat své stroje k zimnímu spánku. A přidají se pochopitelně také majitelé skútrů, mopedů a všech možných dalších otevřených vozidel. Jak tedy motorku zazimovat, aby vás na jaře nečekalo nepříjemné překvapení?

Mohlo by vás zajímat:  Ztratil jsem parkovací lístek, tak jsem to vzal přes myčku. Měl jsem čisté auto a parkování zdarma

Nepodceňte údržbu

I když se to může zdát zvláštní, když na motorce nebudete půl roku jezdit, před zazimováním je třeba ji uvést do perfektního stavu. Začněte důkladnou očistou, při které zároveň můžete prohlédnout, zda váš stroj není mechanicky poškozený. Čisté motorce byste měli nahustit pneumatiky a doplnit či vyměnit provozní kapaliny. I když nebude stroj venku, stejně použijte zimní směsi, které jen tak nezamrznou.

Zdroj obrázku: Freepik

Baterii uložte doma

I v České republice už se objevují také elektrické motocykly nebo skútry, ale těch klasických se spalovacími motory je pochopitelně nesrovnatelně více. Akumulátory však mají všechny. A pokud to je možné, nenechávejte baterii přes zimu ve stroji. Nízké teploty a půlroční nevyužívání její životnost výrazně zkrátí, a tak je lepší uložit ji doma ve stabilních podmínkách. Na jaře ji pak před vrácením do stroje nezapomeňte nabít.

Mohlo by vás zajímat:  Zaparkovat mezi dvě čáry je pro mnohé problém. Na vině je přitom pouze drobný detail

Pronajměte si garážové stání

Motorku samozřejmě není radno v zimě nechávat venku. Nemáte-li vlastní garáž, možností je dnes naštěstí dostatek. Celá řada kancelářských komplexů má velkokapacitní garáže, které jsou z velké části nevyužívané, neboť řada zaměstnanců pokračuje i po covidu na home office. Garážové stání lze ale pronajmout i v parkovacích domech nebo v některých bytovkách. V krajním případě si pak můžete pronajmout soukromou garáž, kterou nejčastěji najdete na sídlištích.

Zdroj: https://womenridersnow.com/8-steps-to-prep-your-motorcycle-for-winter-storage/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora